Slavnostní zahájení jedenáctého ročníku Grand Festivalu smíchu, které se uskutečnilo v pondělí večer ve Východočeském divadle, bylo ve znamení dětí.
Na jevišti se jich objevilo hned deset, tedy přesně tolik, kolik má přehlídka nejlepších divadelních komedií za sebou úspěšných ročníků. To jedenácté diváci neviděli. A proč? „Je ještě moc malé,“ vysvětlila herečka Petra Janečková, která společně se svým kolegou a životním partnerem Ladislavem Špinerem vytvořila dokonalou iluzi spokojené klaunské rodinky.

Ta publiku v úvodní scénce naznačila, že ani klauni, ale ani festival zaměřený na divadelní komedie to v současné době nemají rozhodně jednoduché. Přesto však přežívají, nesou svůj úděl velmi statečně a ještě je s nimi neskutečná zábava a legrace.

Bude muset divadlo angažovat děti?

„Kdyby se nám na festival náhodou nepodařilo sehnat peníze, je velká naděje, že by nám je právě tyto děti mohly vydělat,“ komentoval v žertu pozoruhodné herecké i akrobatické výkony dětí na jevišti ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal.

Ten při slavnostním zahájení festivalu vždy na jevišti vítal i nejvyšší představitele města. „Pošťák Jarda už tentokrát nepřijde,“ konstatoval herec Ladislav Špiner v narážce na předchozího primátora Pardubic Jaroslava Demla, který v posledních letech zvěstoval příchod přehlídky plné smíchu v roli pošťáka. „Stávající primátorka Štěpánka Fraňková se omluvila, protože kdyby prý na slavnostním zahájení Grand Festivalu smíchu spatřila na jevišti děti, tak by se až příliš dojala a slíbila by nám spoustu peněz,“ vtipkoval ředitel divadla Petr Dohnal, který byl zvědavý na to, jak moc se dokáže dojmout současný náměstek primátorky Martin Bílek.

Ten byl sice viditelně překvapen, že má na jevišti také hovořit, ale nakonec se ujal i role kmotra nové knihy mapující předchozích deset ročníků Grand Festivalu smíchu. Vypadalo to, že se bude křtít šampaňským, ale to by nebyla klaunská rodinka, aby si i na náměstka primátorky nevymyslela nějakou tu kulišárnu. A tak se místo sektu objevily v lahvi neškodné zlaté konfety…

Po této slavnostní chvilce už nic nebránilo tomu, aby se naplno rozběhl letošní program Grand Festivalu smíchu na plné obrátky.

Na co zajít dnes?

A co že bude na přehlídce nejlepších divadelních komedií k vidění dnes?
V soutěžní části programu Grand Festivalu smíchu půjde o lehce erotickou komedii z divadelního prostředí, která nese název Slepice. Do Východočeského divadla ji přiveze českobudějovický soubor. Na hlavní scéně pardubického stánku paní Thálie vypukne v devatenáct hodin.