Miloš Forman – Jaroslav Papoušek – Ivan Passer – Vladimír Morávek / HOŘÍ, MÁ PANENKO!
Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Roman Šolc
Hudební spolupráce: Radek Škeřík
Dramaturgie: Jana Uherová
REŽIE: Petr Novotný
HRAJÍ: Zdeněk Rumpík, Jindra Janoušková, Petr Dohnal, Veronika Macková, Josef Pejchal, Milan Němec, Ludmila Mecerodová, Jiří Kalužný, Lída Vlášková a další

Hasičský bál se dnes poprvé uskuteční na jevišti Východočeského divadla Pardubice. Plesová sezona sice ještě nezačala, ale divadlo chystá dnes v 19 hodin premiéru hry Hoří, má panenko!, kterou proslavil kultovní snímek Miloše Formana.

„V pořadí třetí celovečerní snímek režiséra Miloše Formana bývá mnohdy a mnohými považován za jeho vůbec nejlepší výtvor, potažmo za nejlepší český film vůbec. Námět ale vznikl vlastně pouhou náhodou – trojice scenáristů Miloš Forman, Jaroslav Papoušek a Ivan Passer byla v tvůrčí krizi, když navštívila ve Vrchlabí místní hasičský bál. A tento jedinečný zážitek určil nejen nový námět vznikajícího filmu, kdy klíčové zápletky à la volba královny krásy či rozkradená tombola mají svou skutečnou předlohu právě v tomto bále, ale Forman se zejména rozhodl, že celý film natočí právě ve Vrchlabí a bez obsazení jediného profesionálního herce," vysvětlila vznik slavného filmu dramaturgyně Jana Uherová.

MORÁVKOVA DRAMATIZACE USPĚLA V HRADCI

Pardubické divadlo využije dramatizaci Vladimíra Morávka, se kterou kdysi na Festivalu smíchu bodovalo Klicperovo divadlo Hradec Králové.

Režisér Petr Novotný původně uvažoval o přenesení děje do současnosti, nakonec se však rozhodl uvádět komedii v původních „šedesátkách".

„Je to jednak z nostalgie. Na konci 60. let mi bylo nádherných devatenáct a trpím tím, jako ostatně spousta lidí mé generace, že na své mládí vzpomínám s radostí. Druhý důvod je ten, že přece jenom se dnes především dámy chovají jinak než v době, o které se bavíme. A ono to v našem příběhu hraje svou roli – a velkou," konstatoval Petr Novotný.

KAPELA NAŽIVO ZAHRAJE DOBOVÉ HITY

V nové inscenaci se objeví téměř celý herecký díl divadla. Důležitá bude i hudební stránka, o kterou se postaral Radek Škeřík, jenž se do inscenace i aktivně zapojuje, neboť se svou kapelou a dvěma zpěvačkami děj doprovází živě hranými dobovými hity.

„Před sobotní premiérou se ve foyer divadla uskuteční vernisáž výstavy koláží britské výtvarnice Emmy Margaret Smith, kterou doprovodí ukázka šperků Věry a Petry Mohylových," řekl mluvčí divadla Radek Smetana.