V Tyršových sadech bude uveden zdarma a za účasti reprezentativní delegace! „Tvůrci Jan a Adam Novákovi se vracejí do minulosti, aby ilustrovali, jak vznikla slavná hra Audience. Zároveň uvádějí diváka do paradoxů podivného světa československé normalizace,“ uvedl jeden z provozovatelů kina Jan Motyčka.

„V roce 1974 sháněl dramatik Václav Havel razítko do občanky, aby ho Husákova StB nemohla obvinit z příživnictví. Jeho hry se nesměly od začátku normalizace uvádět a člověk bez prokazatelného zdroje příjmů riskoval vězení. Havel to nakonec vyřešil tím, že si našel zaměstnání jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru. Bylo mu osmatřicet let a téměř rok tam ve sklepě válel sudy piva. Bral za to 1700 korun měsíčně, ovšem větší odměnou mu byly nové zkušenosti a jiný způsob psaní, na který tam přišel,“ sdělil provozovatel kina.

„Film ukazuje prostředí v pivovaru a spolupracovníky, kteří Havla k napsání Audience inspirovali. Popisuje i okolnosti slavného undergroundového záznamu hry a to, jak její existence rezonovala v tehdejší době. Například Jiřina Bohdalová se ubránila tlaku, aby Havla denuncovala v televizi, tím, že si od lékařky kamarádky nechala naříznout spodní ret, aby jí opuchla tvář,“ uzavřel Motyčka.