Ve středu večer se Pernštýnské náměstí začalo postupně zaplňovat lidmi. Někteří z nich si přišli poslechnout a zazpívat nejoblíbenější české koledy už po třetí za sebou.

Akce Česko zpívá koledy byla otevřená pro všechny a nekonala se jen v Pardubicích, ale jak už název napovídá i v mnoha dalších městech a obcích po celé republice.

Na letošní akci vystoupil zpěvák Petr Kotvald, pěvecký sbor Continuo a děti ze školy Svítání. Večerem diváky provázeli moderátoři Jiří Ševčík a Petra Beránková z Českého rozhlasu Pardubice.
Nechyběly koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán nebo písnička Vánoce, Vánoce přicházejí.

Koledy, jídlo, pití 
i dárkové předměty

Pro návštěvníky bylo na místě dostatek stánků, kde si mohli ke koledám dopřát i teplé nápoje na zahřátí a samozřejmě nesmělo chybět ani něco k snědku. Největší ohlas měly určitě trdelníky na které se čekala dlouhá fronta, dále pražené mandle, palačinky, brambůrky, sušené ovoce, dokonce i cukroví a uzeniny.

Kromě stánků s jídlem a pitím nechyběly ani stánky s vánočním a dárkovým sortimentem. A jak se vlastně akce Česko zpívá koledy líbila lidem, kteří se sešli přímo na Pernštýnském náměstí?

Připomene zvyky našich předků

„Velmi se mi to líbilo, ale přiznám se, že jsem koledy nezpívala. Důležité pro mě je, že jsem se potkala s přáteli, společně jsme popili svařené víno a popovídali si. Cením si všech podobných akcí, kde se připomínají zvyklosti našich předků a lidé mají možnost sejít se, doufám, že něco v podobném duchu bude připravené i na Velikonoce," uvedla s úsměvem Erika Dostálová.

„Česko zpívá koledy je krásná událost, která se nekoná jen v Pardubicích, minulý rok jsem byla na této akci v Praze. Dýchla na mě atmosféra blížících se Vánoc. K hudbě patří dobré jídlo a pití, a proto jsem si vystála dlouhou frontu na můj oblíbený trdelník, zato cukroví, které bylo v jednom stánku ke koupi oželím, není nad to udělat si své vlastní cukroví doma a k tomu si pustit koledy" řekla Veronika Černá.

„Jsem ráda, že mě kamarádka vytáhla z domu a dorazily jsme na Pernštýnské náměstí. Potěšilo mě, že jsem u stánku koupila několik dárků pod stromeček. Při poslechu koled jsme si dali sušené ovoce a dobré bramborové lupínky," prozradila Monika Solilová.