Toby Giorno (Tomáš Lněnička) se stal tak trochu nedopatřením hlavou mafiánské rodiny, v gangsterském byznysu ovšem není moc úspěšný. Poslední zásilka drog dopadla katastrofou a on musí vymyslet, jak tenhle průšvih napravit. Do Makedonie se shodou okolností chystá na festival Fantastické divadlo, v němž účinkují herci s fyzickým či mentálním postižením. Aby mohla režisérka Olívie Levy (Veronika Malá) se svým souborem na soutěž odletět, potřebuje štědrý finanční příspěvek. Z Tobyho, který vidí příležitost dopravit kontraband za hranice spolu s rekvizitami ke zkoušené inscenaci Romea a Julie, se tak stává divadelní producent.

Korenova hra využívá komického potenciálu střetu dvou rozdílných světů - (rádoby) drsného prostředí mafie a handicapovaných umělců. Lehkou nekorektnost základního konfliktu zvládl izraelský autor zručně vybalancovat - svým postavám se nevysmívá, ale ani nelakuje jejich divadelní snažení na růžovo.

Hlavní zásluhu na výsledném dojmu ovšem mají herci. Své role pojali s lehkou nadsázkou, ale nenechali se zlákat k přehrávání. Je poznat, že Koren není jen dramatik, ale také herec, takže v jeho hře nejsou role, v nichž by jejich představitelé dělali jen „křoví“, každý dostane příležitost vyniknout. Skvěle tuto možnost využila především Martina Sikorová v roli Tobyho manželky Very, která je skutečnou hlavou mafiánské rodiny. Kombinaci drsného černého humoru a mateřské snahy o blaho syna Zacha (Matěj Štrunc) dokáže Sikorová brilantně vyvážit.

Ztvárněním umělců „se zvláštními potřebami“ nejvíce zaujmou Josef Pejchal jako Kapitán trpící Aspergerovým syndromem nebo Kristýna Hulcová jako dotěrná Růženka s lehkým mentálním postižením, která se v kritických okamžicích uklidňuje chroupáním zeleniny.

Scénografické řešení Ivo Žídka je tentokrát velice jednoduché, inscenace si vystačí s minimem rekvizit, bohaté jsou naopak kostýmy Romana Šolce. Inscenace režiséra Novotného má spád, zhruba dvouhodinová stopáž nemá téměř žádná hluchá místa.

Fantastické divadlo je komedií, která si na nic nehraje a divákovi nabízí nekomplikovanou zábavu. Zadařilo se, novinka na repertoáru je asi nejvtipnějším kouskem od premiéry Velké bankovní loupeže.

Hodnocení Deníku: 70 %

Gur Koren / FANTASTICKÉ DIVADLO

Premiéra 25. února 2023 v Městském divadle
Režie: Petr Novotný
Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Roman Šolc
Choreografie: Petra Parvoničová
Šermy: Michal Vraný
Dramaturgie: Jana Uherová
Pomocná režie: Martina Mejzlíková

Hrají: Tomáš Lněnička, Martina Sikorová, Matěj Štrunc, Radek Žák, Veronika Malá, Jan Musil, Eliška Jechová, Dagmar Novotná, Josef Pejchal, Martin Mejzlík, Kristýna Hulcová, Josef Láska a další