„Dříve se mi psalo poměrně lehce. Teď, po mé nešťastné zdravotní příhodě, se to zatím moc nelepší," přiznal návštěvníkům jedné z doprovodných akcí tradičního knižního veletrhu.

Prasklá aorta

„Řada lidí mi tvrdila, že moje zdravotní příhoda mě posune k lepšímu životu, že to bylo znamení, abych žil lépe. Byl bych možná ochotný tuhle verzi připustit, kdyby se toto varování odehrálo nějakou kultivovanější formou, než je prasklá aorta. Vždyť jsem málem umřel! Ale že taková událost člověka změní, je evidentní," prohlásil velmi otevřeně známý spisovatel, který v Pardubicích četl ze svého nového románu Biomanžel.

„Ten volně navazuje na mé předchozí dílo Biomanželka. Dá se ale přečíst i bez znalosti Biomanželky," potvrdil Michal Viewegh, který ani u tohoto díla nemůže popřít jisté autobiografické prvky.

„U mých knížek je to tak, že tam, kde se hlavní hrdina projevuje jako nechutný děvkař, musí to čtenář brát jako čirou fikci. Tam, kde je sympatický, pohodový, milý muž, tak je to mé skutečné já," usmíval se vyhledávaný autor, který se prý při psaní nechává rád překvapovat. „Kdybych měl všechno dopředu připravené, byla by to nuda," dodal spisovatel, který má v současné době v hlavě další náměty.

„Momentálně mám tři potenciální témata. Jedno jsem si zkusil napsat, ale přestalo mě bavit. Nyní jsem si usmyslel, že bych rád napsal moderní varianci na knihu Tři muži ve člunu. Je to velká výzva. Chtěl bych zachytit svět dnešních unavených mužů," svěřil se Michal Viewegh.

„Jeden z hrdinů by byl nájemný vrah a druhý gigolo. Oba si potřebují odpočinout od svých profesí a vyjedou si na vodu. Ale občas si přece jen musí vzít nějakou tu práci s sebou, takže dva až tři melouchy by klidně mohli uskutečnit," zamyslel se spisovatel.

„Zatím to zní docela dobře, ale uvidíme, jestli se podaří touhle látkou naplnit třeba tři sta stran," přemítal muž, jehož knihy byly mnohokrát převedeny na filmové plátno.

„Když vidím nějaké své dílo na plátně, mám z toho smíšené pocity. Na jednu stranu je to příjemné, když se člověk může hezky obléct a vyrazit na premiéru, kde jsou herečky a šampaňské, na druhou stranu během filmu většinou trochu trpím," podotkl autor.

„Asi nejvíc jsem zatím trpěl u Případu nevěrné Kláry, kterou Italové zkazili. Naopak radost jsem měl z Báječných let pod psa nebo z Účastníků zájezdu," vyjádřil se Michal Viewegh, jemuž prý lidé píší řadu nevyžádaných e-mailů.

Nabídky k sňatku

„Bohužel mi často posílají své náměty. Jsou tam i zajímavé texty, ale většina z nich je nepoužitelných. Musím je však alespoň z poloviny přečíst. Krade mi to čas a jsem z toho dost nešťastný," pokračoval známý autor.

„Jinak jsem dostal různé nabídky k sňatku, fotografie mladých slečen v plavkách a třeba román z trampského prostředí o šesti stech stranách. Dnes si píši s lidmi hlavně o nemocech nebo různých životních situacích. Ale upřímně řečeno, raději jsem někde v kavárně či hospodě a povídám si s nimi tváří v tvář," uzavřel Michal Viewegh.