Pardubicko

Festivalový jarmark

Kdy: 24. května
Kde: Automatické mlýny, Pardubice
Proč přijít: Nenechte si ujít tradiční vrchol festivalu Multikulturní týden v Automatických mlýnech v Pardubicích. Již od 11 hodin přijďte ochutnat arménskou, mongolskou, ukrajinskou, romskou a ugandskou kuchyni. Zjistíte, jaké speciality se vaří v Pobřeží slonoviny. Až do večera vás bude bavit bollywoodský, irský, romský, španělský a mexický tanec, mariachi, balkánský zpěv a hra na morin khuur, indie rock či liquid funk v provedení profesionálů i hudebních a tanečních nadšenců z pardubických souborů. Program končí cca v 19 hodin.

Odkaz na fb událost

Den starokladrubského koně

Kdy: 25. května
Kde: Kladruby nad Labem
Proč přijít: V sobotu 25. května se v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem uskuteční 7. ročník Dne starokladrubského koně. K vidění bude mimo jiné velký kočárový rej, dámy v sedle a volné stádo klisen s hříbaty. Jedním z vrcholů programu bude předvedení šestispřeží z dánských královských stájí. Nebude chybět ani vystoupení hostů ze zemských hřebčinců v Písku a v Tlumačově, maďarského hřebčína Szilvásvárad nebo pushball v podání žáků Střední školy chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem. Doprovodný program na nádvoří hřebčína začne v 10 hodin půlhodinovou chovatelskou ukázkou starokladrubských koní. V 11 hodin se očekává příjezd císaře Františka Josefa I., od jehož poslední návštěvy letos uplyne 150 let. Hlavní program na nádvoří kladrubského hřebčína začíná ve 13 hodin. Slavnostní den zakončí o půl šesté koncert v kostele sv. Václava a Leopolda.

Více o akci se dočtete ZDE: 

Den starokladrubského koně se koná 25. května 2024.
Velký den v Kladrubech: K vidění bude stovka koní, šestispřeží i příjezd císaře

Den otevřených dveří na hasičské stanici

Kdy: 25. května
Kde: Centrální hasičská stanice, Pardubice
Proč přijít: V sobotu se otevřou brány Centrální hasičské stanice v Teplého ulici v Pardubicích. Od 9 do 15 hodin je pro návštěvníky připraven bohatý program. Lidé uvidí vyproštění osob z havarovaného automobilu, ukázku manipulace s elektromobilem, práci lezecké skupiny i výcviku psů či ohňovou bránu a její zdolání. Pro děti budou připraveny dovednostní i vědomostní soutěže, nafukovací sluzavka a v případě příznivého počasí i pěnová show.

Pozvánka.Zdroj: HZS Pardubického kraje

Sobotní dostihy

Kdy: 25. května
Kde: Dostihové závodiště, Pardubice
Proč přijít: V sobotu se znovu otevřou brány pardubického závodiště. Poběží se osm dostihů, nejpočetnější sestava se sejde na startu úvodní kvalifikace na Velkou pardubickou. První dostih startuje ve 13 hodin.

Více o dostizích se dočtete ZDE: 

Vítězem 132. Velké pardubické se stal Mr Spex. V sobotu zasáhne do první kvalifikace na 134. Velkou.
Malá Velká pardubická. V první kvalifikaci startují vítězové slavné steeplechase

Farmářské trhy

Kdy: 25. května
Kde: třída Míru, Pardubice
Proč přijít: Na třídě Míru u památníku Jana Kašpara se v sobotu od 8 do 12 hodin konají farmářské trhy. Čeká na vás spousta stánků s farmářskými a řemeslnými produkty a také doprovodný program.

Více o trzích se dočtete ZDE: 

Farmářské trhy v Pardubicích.
FOTO: Farmářské trhy v Pardubicích potřetí. Jak se žije na farmě?

Tři sestry v pivovaru

Kdy: 25. května
Kde: areál pivovaru Pernštejn, Pardubice
Proč přijít: Skupina Tři sestry zahraje v sobotu v areálu pivovaru v Pardubicích. Tři sestry slibují, že během dvouhodinové koncertní smršti provedou posluchače celou svou dosavadní tvorbou. Brány se otevřou v 17.30 a hrát se začne v 18.30. Vystoupí také Doctor P. P. a Mzh.

Pohádka na Kunětické hoře

Kdy: 25. května
Kde: Kunětická hora, Ráby
Proč přijít: V sobotu bude hrad Kunětická hora patřit dětem, které zde pobaví hudební pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký v podání litvínovského Docela velkého divadla. Začátek 10.30 hodin.

Odkaz na akci

Festival trampských písní

Kdy: 25. května
Kde: Horní Jelení
Proč přijít: V pátek večer bude v Horním Jelení zahájen 48. Festival trampských písní. Hlavní program se koná v sobotu 25. května od 10 do 23 hodin. Uskuteční se přehlídka soutěžních kapel, přihlášeno je celkem 18 hudebních skupin. Hlavními hosty budou Falešná karta Nové Město na Moravě, Kamarádi Choceň.

Více o festivalu se dočtete ZDE: 

V lesích u Horního Jelení se koná 48. ročník Festivalu trampských písní.
Máte rádi trampské písně? Horní Jelení zve na 48. ročník festivalu

Zámkohraní

Kdy: 26. května
Kde: zámek, Pardubice
Proč přijít: Dětem a jejich dospělákům bude v neděli patřit Zámek Pardubice. Krásný dětský den aneb Zámkohraní zaplní od 14 do 18 hodin nádvoří a parkán hudbou, divadlem, žonglováním, dílnami a hrami. Zámkohraní pořádá už podeváté kapela Mixle v piksle ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích. „Program začíná Hudební výchovou Kapitána Vejfuka, který je frontmenem legendární rokenrolové kapely pro děti Mixle v piksle. Ta na nádvoří zámku také zahraje pro své početné fanoušky. Mezitím se návštěvníci mohou těšit na divadlo Kozlík, hudební zkušebnu, tombolu, živá zvířátka nebo orientační závod,“ zve ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Vstupenky se prodávají v pokladně muzea nebo online, děti do 3 let mají vstup zdarma, ostatní včetně dospělých zaplatí 100 korun.

Gladiator Race.
Návrat ke kořenům: Gladiator Race se vrací na motokrosovou trať do Holic

Holické sborování

Kdy: 26. května
Kde: ZUŠ, Holice
Proč přijít: V neděli se ve společenském sále Základní umělecké školy Karla Malicha v Holicích od 15 hodin uskuteční již čtvrtý ročník přehlídky pěveckých sborů. Výtěžek z dobrovolného vstupného umělci věnují na podporu charitního Domácího hospice Andělů strážných.

Více o akci se dočtete ZDE: 

Na přehlídce vystoupí i dětský pěvecký sbor Malicháček.
Pěvci v Holicích podpoří Domácí hospic Andělů strážných

Tipy od sousedů

Planetárium pro nejmenší

Kdy: pátek 24. května od 17.30 do 18.30 hodin
Kde: Digitální planetárium, Hradec Králové
Za kolik: 70 korun
Proč přijít: V digitálním planetáriu se děti v pátek nejprve s lektorem podívají na hvězdnou oblohu a prohlédnou si souhvězdí. Druhá část programu bude věnována pohádce. Pořad je vhodný pro diváky od 5 do 8 let v doprovodu dospělé osoby. Svým obsahem i délkou je pořad uzpůsoben pro nejmenší návštěvníky.

Královéhradecká muzejní noc

Kdy: pátek 24. května od 18 do 24 hodin
Kde: muzea na Hradecku
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Královéhradecká muzejní noc se letos koná už po sedmnácté, muzea a galerie v Hradci Králové a okolí se v pátek opět připojí do celorepublikového cyklu. Programy zapojených muzeí i galerie jsou návštěvníkům přístupné zdarma. Společný porgram je k nalezení na www.muzeumhk.cz a na webech zapojených institucí. V každé zapojené instituci je připraven samostaný program.
V Muzeu východních Čech je muzejní noc inspirována nově otevřenou výstavou obrazů Míly Fürstové Taj jemnosti aneb Návraty domů a nabídne řadu zajímavých aktivit pro celou rodinu. Pro velké i malé návštěvníky budou připraveny kreativní dílny, ve kterých bude například možné vyrobit si papírové skládačky inspirované Mílinými obrazy. Součástí programu bude také mimořádná projekce filmu Křídla pro Coldplay v Bio Central od 18 hodin.
Seznam zapojených institucí v roce 2024:
Muzeum východních Čech v Hradci Králové - FB událost
Galerie moderního umění v Hradci Králové - FB událost
Labyrint Divadla Drak
Informační centrum Obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové
Muzeum parních strojů
Museum bednářství Jaroslava Tománka
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Železniční muzeum Výtopna Jaroměř

Festival Loděnice

Kdy: sobota 25. května od 12 hodin
Kde: loděnice u Nuuku, Hradec Králové
Proč přijít: Multižánrový hudební festival u slepého ramene Labe v Hradci Králové pořádá Mighty Souljahs. Stanování je povoleno, bčerstvení zajištěno, auta nechte raději v garáži, parkování bude omezeno. Vystoupí: Out Of Control /streetpunk/Tomato Boy /rock'n'roll vynil specialist/Chapow & Rendy B /Groovy Choons riders/High As Hell crew /rap show/Lick My Soul /Seismic techno/Do Not Disturb /hardtech/kompletní Mighty Souljahs Cimbálofka

Cesta pohádkovým lesem

Kdy: neděle 26. května od 14.30 do 17.30 hodin
Kde: les u Biřičky, Hradec Králové
Za kolik: 30 korun za dítě od 2 let
Proč přijít: Zábavné odpoledne v lese u Biřičky bude určené pro děti z MŠ a prvních ročníků ZŠ v doprovodu dospělých. Trasa v délce cca 1,5 kilometru je vhodná i pro kočárky a bude vyznačena fáborky. Čekají na vás pohádkové bytosti s úkoly a na závěr drobné odměny. V roli pohádkových postav se představí studenti královéhradeckých středních škol. Start bude možná kdykoliv v době od 14.30 do 17.30 hodin. Z organizačních důvodů je vítáno, když se přihlásíte do pátku 24. května přes: https://www.sedmikraskahk.cz/rezervacni-system, ale můžete také přijít bez přihlášení přímo na start. Akci pořádá KRC Sedmikráska s podporou Městských lesů Hradec Králové.

Kolem pastvinské přehrady

25. 5. 8:00 - 16:00
start Mírové náměstí Ústí n. O.
38. ročník turistické akce Klubu českých turistů

Více o akci ZDE

Pravečkův Lanškroun
26. 5. 13:00
Zámek Lanškroun - Městské muzeum
Více o akci ZDE

Opera pod májovým nebem

Kdy: pátek 24. května od 18.30
Kde: Klášterní zahrady Litomyšl
Proč přijít: Patnáctý ročník Opery pod májovým nebem bude ročníkem výjimečným, neboť se nachází v "konjunkci" Roku české hudby a 200letém výročí Bedřicha Smetany. Tento nevídaný úkaz nemůžeme nechat bez povšimnutí, proto program letošního ročníku bude věnován pouze českým operním skladatelům.

Odkaz na akci