Dostihová sezona začíná

Kdy: 14. dubna 
Kde: dostihové závodiště, Pardubice
Za kolik: dospělý 150 Kč, rodinné vstupné 400 Kč
Proč přijít: V neděli začíná pardubická dostihová sezona. Na programu je šest rovinových dostihů a proutěných překážek, první dostih odstartuje v 11.30 hodin. Diváci se mohou těšit na početná startovní pole. Celkem se totiž v šesti dostizích představí 68 koní. Kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport nebo v iVysílání.

Zahájení dostihové sezony na pardubickém Dostihovém závodišti v loňském roce.
Zimní spánek u konce. Na pardubickém závodišti otevřou překážkovou sezonu

Sebevědomá krása

Kdy: 13. dubna 
Kde: centrum Ideon, Pardubice
Za kolik: 200 Kč
Proč přijít: V sobotu od 10 hodin se v pardubickém centru Ideon koná akce Sebevědomá krása. Návštěvníky čekají přehlídky, přednášky, rady odborníků a možnost nákupu toho nejlepšího, co trh nabízí pro sebevědomí a krásu žen. Posledním bodem programu je módní přehlídka Dominika Navrátila, která začíná v 17.30 hodin. Celý program ZDE.

Hurá na Kunětickou horu

Kdy: víkendy v dubnu
Kde: Kunětická hora, Ráby
Za kolik: vstupné na základní okruh - dospělí (od 25 do 64 let) 180 Kč; mládež (od 18 do 24 let) 140 Kč; děti (od 6 do 17 let) 50 Kč
Proč přijít: Hrad Kunětická hora je v dubnu přístupný o víkendech, 10.00 do 16.00. První prohlídka začíná v 10.00, poslední pak v 15.30. Nejčastěji navštěvovaným je základní okruh Hradní palác s věží, ale je možné vybírat i z výběrových okruhů Dušan Jurkovič, básník dřeva a Kaple.

Video z příprav Kunětické hory na návštěvnickou sezonu 2024

Zdroj: Michal Žampach

Premiéra: Pořád jsem to já

Kdy: 13. a 14. dubna 
Kde: Východočeské divadlo, Pardubice
Za kolik: od 350 Kč
Proč přijít: Východočeské divadlo v Pardubicích v sbotou 13. a v neděli 14. dubna od 19 hodin uvede premiéry hry Pořád jsem to já, kterou v Pardubicích nastudovala režisérka Kateřina Dušková. Hlavní hrdinka hry Alice Howlandová žije ve šťastném manželství, je matkou dvou dětí a úspěšnou profesorkou kognitivní psychologie. Jednoho dne začíná zapomínat slova. Když si jde zaběhat, nemůže najít cestu domů. Nejdříve příznaky nemoci bagatelizuje, později je jí ale diagnostikována raná forma Alzheimerovy choroby. Románová předloha divadelní hry Still Alice byla v roce 2014 zfilmována a představitelka hlavní role Julianne Moore za svou Alice získala Oscara.

Východočeské divadlo Pardubice připravilo v režii Kateřiny Duškové inscenaci hry Pořád jsem to já. V hlavní roli ženy bojující s Alzheimerovou chorobou se představí Petra Janečková.
Pořád jsem to já. Divadlo chystá hru o Alzheimerově chorobě

Pardubický vinařský půlmaraton

Kdy: 13. dubna 
Kde: Pardubice
Proč přijít: V sobotu se v ulicích Pardubic uskuteční 18. ročník běžeckého závodu Pardubický vinařský půlmaraton. Sportovní program zahrnuje Pardubický vinařský půlmaraton, Lidový běh Vaňka Vaňhy, Kiekert desítku, Pohárový závod koloběžců v půlmaratonu či závody v para-cyklistice. Závody startují ze Smetanova náměstí, cíl je na Pernštýnském náměstí. Lidový běh Vaňka Vaňhy je dlouhý 1,7 kilometru a startuje v 9.15. Děti se ho mohou zúčastnit zdarma, dospělí platí startovné 50 Kč. Prezence probíhá od 7.30 do 9.00 hodin na náměstí Republiky před Východočeským divadlem. Na trať desítky se běžci vydají v 10.15 hodin. Pardubický vinařský půlmaraton startuje ve 14.00 hodin.

Součástí 17. ročníku Pardubického vinařského půlmaratonu byl závod Kiekert desítka a Pohárový závod koloběžců v půlmaratonu.
Komplikace pro pardubickou dopravu. Centrum města v sobotu zaplní sportovci

Prohlídka Automatických mlýnů

Kdy: 13. a 14. dubna
Kde: Automatické mlýny, Pardubice
Za kolik: dospělý 200 Kč, děti a senioři 140 Kč
Proč přijít: Komentované prohlídky areálu Automatických mlýnů v Pardubicích se konají v sobotu a v neděli. Přesné časy zjistíte ZDE. V 75 minutách projdete s průvodci Nadace AM areálem mlýnů a budete seznámeni s historií, architekturou a budoucí vizí tohoto jedinečného místa. Navštívíte veřejné prostory, které propojují Gočárovu galerii, galerii GAMPA, vzdělávací centrum SFÉRA s budovu Sila Nadace Automatických mlýnů. Na prohlídky zvolte vhodnou obuv a oblečení, prohlídka je z větší části venkovní.

Jeden svět v Pardubicích

Kdy: do 13. dubna
Kde: Divadlo 29, Pardubice
Proč přijít: Filmový festival Jeden svět pokračuje do 13. dubna v Divadle 29 v Pardubicích. Divákům nabízí snímky s lidskoprávní tematikou. V pátek 12. 4. se promítají filmy Bílý anděl, Bull Run, Základna Hollywoodgate. Celý program ZDE.

Jeden svět 2018
Jeden svět: Festival filmů o lidských právech je v Pardubicích

Michal Hrůza v ABC klubu

Kdy: 13. dubna od 20.00
Kde: ABC klub, Pardubice
Za kolik: 550 Kč
Proč přijít: Zpěvák Michal Hrůza vyráží na speciální Video tour a samozřejmě nemůže vynechat pardubický ABC klub. Zahraje tam v sobotu od 20.00, klub se otevře v 18.00.

Michal Hrůza.Zdroj: archiv pořadatele

Zajímají vás i víkendové tipy od sousedů? Jsou dostupné v části pro členy Deník klubu.

Petr Fejk: Jak se dělá zoo
Kdy: pátek 12. dubna od 18 hodin
Kde: Kulturní dům Dvorana, Smiřice
Za kolik: 100 korun
Proč přijít: Těšit se můžete na dvouhodinovou talkshow plnou výjimečných zkušeností a příběhů se zajímavými zvířaty a lidmi, doplněnou o projekci unikátních fotografií. Akce bude zakončená autogramiádou a prodejem knih s osobním věnováním. Petr Fejk bude vyprávět o těžkých začátcích, o povodni a o tom, jak se ze staré zoo stala jedna z 10 nejlepších na světě. Petr Fejk je bývalý ředitel pražské zoo (1997–2009) a jeden z nejznámějších manažerů v ČR. Dnes především přednáší a publikuje. V roce 2021 vydal knihu vzpomínek Jak se dělá zoo.

Koncert Sour Sugar a Influs
Kdy: pátek 12. dubna od 19.30 hodin
Kde: Hradecká sýpka, Hradec Králové
Proč přijít: V jedinečném prostoru Hradecké sýpku nedaleko nádraží se v pátek představí dvě kapely - InFlus a Sour Sugar. Čekejte hudbu inspirovanou kapelami, jako jsou Nirvana, Queens of the Stone Age či The Smashing Pumpkins.
Line-up:
19.30 doors
20.00 Sour Sugar
21.00 Influs

Mezinárodní výstava koček
Kdy: sobota 13. až neděle 14. dubna
Kde: Hotel Černigov, Hradec Králové
Za kolik: dospělí 100 korun, děti a důchodci 50 korun
Proč přijít: Mezinárodní výstava ušlechtilých koček v Hradci Králové se koná od soboty do neděle v Kongresovém sále hotelu Černigov. Těšit se můžete na kočky a koťata různých plemen. V sobotu i v neděli je výstava otevřená od 9.30 do 17 hodin.

Vítání veteránské sezony

Kdy: neděle 14. dubna od 13.00
Kde: Smetanovo náměstí, Litomyšl
Proč přijít: Přijďte s námi přivítat veteránskou sezónu.

Odkaz na akci

Tři sestry a synové výčepu

Kdy: pátek 12. dubna od 19.00
Kde: Kotelna - Music Club Litomyšl
Proč přijít: Zapište si do kalendáře toto významné datum, kdy se Syny výčepu dorazíme do vašeho města spáchat další nezapomenutelný večírek.

Odkaz na akci

Piwi Award 2024

Kdy: v sobotu 13. dubna od 10.00
Kde: v bývalé konírně v areálu zámku v Doudlebách nad Orlicí
Za kolik: 450 korun (v ceně je katalog, degustační sklenice a samozřejmě volná degustace)
Proč přijít: Milovníci vína si přijdou na své. V bývalé konírně se chystá první ročník výstavy PIWI odrůd - PIWI Award 2024. Akce začne v 10 hodin dopoledne a na 13. hodinu je plánováno vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií (akce však potrvá do 22. hodiny). „Srdečně uvítáme milovníky vína i ty, kteří se s víny teprve seznamují! Pro nepijící doprovod je možná návštěva zámku, muzea přírodovědy, muzea trampingu a babiččina dvorečku s živými zvířaty. V neděli proběhnou v areálu zámku farmářské trhy,“ zve Petr Dujka s rodinou do Doudleb nad Orlicí.

Tulipánové jaro

Kdy: sobota 13. dubna od 10.00
Kde: Moravská Třebová (areál staré pily u vlakového nádraží)
Proč přijít: Pro pohled na tulipánové lány už nemusíte do Holandska. Přijeďte do Moravské Třebové, kde si můžete prohlédnout přes 30 000 rozkvetlých tulipánů. Tuto podívanou najdete v areálu staré pily u vlakového nádraží, kde se navíc v sobotu 13.4. od 10-17h můžete těšit na doprovodný program, aktivity pro děti, živá zvířátka (oslice, lama, prasátka, ovečky, jehňátka), bude hrát živá hudba v podání skupiny Vyprahlo a nebudou chybět ani stánky, které zajistí Charita Moravská Třebová, Květná zahrada a Stolístek.

Odkaz na akci

Ukázka a dílna výroby píšťalek z proutků

Kdy: 13. dubna
Kde: Muzeum v přírodě Vysočina
Proč přijít: Velikonoční výstava v památkové rezervaci lidové architektury Betlém Hlinsko se v letošním roce zaměřuje na jarní období v lidovém pojetí. Návštěvníci o víkendu budou mít poslední možnost nahlédnout do průběhu celých velikonočních svátků, prostor je věnován zejména Velikonoční neděli a Velikonočnímu pondělí. V domcích památkové rezervace jsou představeny i jarní dětské radovánky a v sobotu bude řemeslník předvádět výrobu píšťalek z proutků.

Světový den vody na Pařížovské přehradě

Kdy: 13. dubna
Kde: Pařížovská přehrada
Proč přijít: Pro návštěvníky bude připravena prohlídka s výkladem, a to každou celou hodinu, poslední je ve 14 hodin. Bude možné vidět korunu hráze, hrázové věže, podhrází a absolvovat prohlídku strojoven. Doporučená je pevná obuv.

Tradiční motožehnání v Chrudimi

Kdy: 13. dubna od 13 hodin
Kde: Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Proč přijít: Motorparta Chrudim pořádá motožehnání pro motorkáře každoročně, už jde o letitou tradici. Odjezd kolony je ve 12 hodin od starého Kauflandu v pardubických Polabinách. V Chrudimi mše svatá začíná ve 13 hodin a potom motorkáři odjedou spanilou jízdou do obce Dříteč.