Iv sobotuvečer budou moci diváci vyrazit do letního kina v Tyršových sadech. Od 21.30 hodin pro ně bude připraven snímek Juraje Herze Petrolejové lampy, natočený podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka. Vstupné na projekci bude opět zdarma.

Sugestivní filmové drama z roku 1971 vypráví o tragickém osudu stárnoucí dívky Štěpy (Iva Janžurová), která žije v dusném prostředí českého maloměsta plného přetvářky a falše.

Matka jí neustále vnucuje nápadníky a chce, aby se Štěpa konečně vdala za muže ze stejné společenské vrstvy.
Štěpa je ale emancipovaná slečna s pověstí dívky volných mravů. To nápadníky vybrané její matkou pochopitelně odrazuje.

Ani hrozná nemoc manželství neohrozí

Aby neskončila jako stará panna, provdá se za svého bratrance, zkrachovalého důstojníka (Petr Čepek). V den svatby však ještě netuší o jeho strašlivé nemoci …

Po hrozném zjištění se rozhodne svého muže neopustit a začne o něj navzdory posměchu okolí pečovat.
V neděli si přijdou na své milovníci hororu. Od tradičních 21.30 hodin letní kino promítne další film režiséra Juraje Herze T.M.A. I tentokrát bude vstup volný.

Rockový hudebník a výtvarník Marek (Ivan Franěk) se rozhodne vrátit na odlehlou venkovskou samotu, kde prožil roky svého dětství. Nyní se snaží zapomenout na divoký způsob života, který do té doby vedl.

Vše však naruší vztah s místní dívkou a umělcův návrat k malování. Marek se dozvídá o dřívějších hrozných událostech ve svém okolí, jež jsou spojeny s vraždami nacistů na konci války. Všechny tyto okolnosti vyvolávají vzpomínky, o kterých si myslel, že už je ze své mysli dávno vytlačil.
Vzpomíná nejen na tragicky zesnulé rodiče, ale i na sestru, se kterou strávil dětsví a jež momentálně pobývá v psychiatrické léčebně.

Dům odkrývá svá strašlivá tajemství

Energie tajemného místa Marka zcela pohltí a mladý muž začíná odhalovat pozadí strašných tragédií, které se kdysi v domě udály.
Juraj Herz navazuje na žánr psychologického hororu stejně jako ve svém legendárním filmu Spalovač mrtvol z roku 1968. T.M.A. je vyprávěním plným děsivého napětí, závažných podtextů a souvislostí. Minulost tíživě ovlivňuje přítomnost.

(len, iko)