Již dnes od devatenácti hodin se na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla uskuteční další díl cyklu zábavně-diskusních pořadů Jany Uherové s názvem Volání sirén. Hostitelka si do nich zve výjimečné osobnosti, které se nesmazatelným způsobem zapsaly do nedávné historie i současnosti nejen Východočeského divadla, ale i samotného města.

Sirény volají známého herce

Tentokrát do Pardubic sirény přivolají významného českého herce Ladislava Freje, který před téměř půlstoletím spojil na čtyři sezony svůj herecký život s Východočeským divadlem.
Na jevišti Ladislav Frej vynikl především moderní interpretací postav klasického repertoáru. Přestože později hrál především psychologicky komplikované postavy, které ztvárňoval i ve svých začátcích ve Východočeském divadle, byl v Pardubicích velmi často obsazován i do komediálních a hudebních rolí, se kterými se později již tak často nepotkával.

Dostal  v Pardubicích ale také příležitost setkat se s nesmrtelnými divadelními postavami, jako byl Molièrův Don Juan (1966) nebo Tartuffe (1968).
Manželkou Ladislava Freje byla herečka Věra Galatíková, s kterou se seznámil právě v Pardubicích, kde spolu dvě sezony hráli. Poté se opět setkali v Divadle S. K. Neumanna v Praze. Herecké profesi se věnují také jejich děti Kristýna Frejová a Ladislav Frej ml..

Vzpomínka na začátky v divadle

„V poslední době se jméno Ladislava Freje objevilo zejména v bulvárních médiích v souvislosti se jmenováním nového uměleckého šéfa Divadla na Vinohradech, které vyvolalo mnoho otázek. I to je jeden z důvodů, proč se na osobní setkání s hereckou legendou těším. Myslím, že s panem Frejem nebudeme jenom vzpomínat na pardubické začátky, probírat tolik oblíbené historky z natáčení, ale budeme se bavit především o současnosti a budoucnosti divadla nejen v Praze. Přijďte s námi strávit pěkný večer, s humorem a nadhledem o věcech vážných i nevážných," láká Jana Uherová.