„Rok 2020 jsme ještě nějak zvládli, i když jsme museli zrušit naše nejvýznamnější setkávání, a to je Divadelní cenění. A v roce 2021 by to už byla dlouhá doba, tak jsme přemýšleli, jak to udělat, abychom zůstali v kontaktu, a napadlo nás, že bychom se pustili do streamu,“ popsal předseda spolku a místostarosta České Třebové Josef Jan Kopecký.
Výhodou těchto setkání je také živý chat pro diváky. „Chtěli jsme, aby tam zůstala možnost nějaké větší interakce, aby to nebyl jenom podcast, který si někdo pustí do uší. A tak jsme přišli s YouTube kanálem a s jeho možností chatu a okamžitých odpovědí na položené otázky,“ představil záměr Kopecký.
Jeden z herců Jaroslav Pokorný, který Antré navštívil na začátku tohoto roku, v něm vidí velký smysl. „Antré vnímám jednak jako snahu jeho tvůrců - Josefa Kopeckého a Kateřiny Fikejzové - jak dostat značku VSVD do širšího povědomí, a za druhé jako pokus o setkávání spřátelené skupiny bláznů z povolání. A jelikož každou snahu je třeba podpořit, rád jsem přijal pozvání. A nelituji,“ uvedl.
Spokojeni jsou i diváci. „Antré se mi moc líbí. Divadlo mi během lockdownu dost chybělo a tohle byl příjemný způsob, jak naživo nebo ze záznamu vidět zajímavé herce. Některé dokonce osobně znám, takže to bylo velmi milé,“ pochválila projekt divačka Karolína.
„Za rok mělo Antré 56 dílů, které vidělo dohromady 10 117 lidí. Průměrně 180 zhlédnutí na jeden díl,“ představil účast Kopecký.
Divadlo dělal i hejtman Netolický
Součástí Antré byly i mnohé významné osobnosti z oblasti divadla, kultury a politiky ve východních Čechách.
Volné sdružené východočeských divadelníků vzniklo jako součást spolku ADA (Amatérská divadelní asociace). Sdružení ADA, fungující od roku 1990, se chtělo od původního Svazu českých divadelních ochotníků (SČDO) odstřihnout, protože divadelníci měli tehdy pocit že SČDO je režimní spolek, a toužili po něčem novém a progresivním. A z toho se odpojil svaz východočeských divadelníků, který chtěl jistou autonomii. Východní Čechy tehdy zahrnovaly dnešní Pardubický kraj, Královéhradecký kraj a části Vysočiny a Libereckého kraje.
Josef Jan Kopecký je předsedou spolku od roku 2016, kdy vystřídal tehdejšího předsedu Alexandra Gregara, kterému mnoho let dělal zástupce a místopředsedu.
„Jsem rád, že tam byla Dáša Pecková, Ema Zámečníková, Taťa (Jiří) Vyšohlíd, držitel Thálie. Měli jsme dokonce pana hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, mnozí netuší, že hrál léta ochotnické divadlo s naším třebovským spolkem,“ poznamenal Kopecký.
Herci vidí ve VSVD velký potenciál. „Vnímám ho od jeho založení především jako zdařilou snahu vzájemně propojit nadšené divadelníky napříč krajem, a to nejen tím naším. Vždycky jsem ho měl spojený především s Josefem Tejklem a Sašou a Naďou Gregarovými, lidmi maximálně posedlými divadlem a velkými východočeskými patrioty,“ řekl Pokorný.
Jednou z výhod členství ve VSVD byl časopis Divadelní hromada, kde herci získávali užitečné informace o pořádaných akcích. Vydává se dodnes. „Vždycky jsme chtěli být volným sdružením, protože jsme nikdy nechtěli nic formalizovat, spíš jsme chtěli být prostorem, kde se Východočeši mohou svobodně vyjadřovat, kde mohou řešit svoje problémy, kde najdou parťáky pro diskuzi, poradu, nějakou metodiku a tak dále,“ popsal Kopecký.