Záhadný rukopis našel v roce 1912 antikvář a sběratel Wilfrid Voynich v italském jezuitském klášteře, od té doby se ho snaží lidé přeložit. Šest let se věnuje dešifrování rukopisu Irena Hanzíková, která bude o své práci přednášet v Pardubicích.

„Sama jsem nevěděla o existenci rukopisu do chvíle, než jsem našla ve starších novinách článek s názvem Vyšel svatý grál pro milovníky šifer s informací, že Voynichův rukopis poprvé vyšel knižně v naší republice. Bylo to 6. 12. 2012,“ vzpomíná Irena Hanzíková.

Přednáška bude věnována obsahu textů rukopisu a jeho zakódování, ale bude řeč i o autorovi rukopisu a jeho životě. Dosud rozluštěné stránky naznačují, že se jedná o autorovu intimní zpověď, ale zároveň formou rozhovorů s Bohem autor prezentuje názory na samou podstatu církve, často v příkrém rozporu s jejím učením. Tímto by se autor vystavil velkému nebezpečí a zřejmě to je důvod k pečlivému zakódování textu rukopisu. Zajímavé je, že autor pochází z českého prostředí a rukopis je psán transkripcí fonetické formy staročeštiny. Přednáška se uskuteční v úterý od 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České).

Kradené nákupní vozíky. Cizinci jich od nákupních center na pardubickém sídlišti Dubina odtahali na čtyřicet kusů.
Pardubičtí strážníci našli 40 kradených nákupních vozíků