Po více než tříhodinovém představení jsme vyzpovídali MIROSLAVA HANUŠE, který ztvárnil postavu Emila Obnose.

V Lidské tragikomedii jste hrál roli jednoho ze spolužáků, kteří se po letech scházejí v jedné hospodě. Máte něco společného se svou postavou?
Doufám, že ne. Ale když se to tak vezme, tak tato postava má hodně společného s těmi ostatními, které jsem kdy hrál nebo točil. Pokaždé to jsou záporáci nebo hlupáci.

Hry Ladislava Klímy se příliš neuvádějí. Jak řekl Břetislav Rychlík, patron vaší soutěžní komedie, poprvé a naposledy před vámi byla Lidská tragikomedie inscenována v brněnském HaDivadle v roce 1991. Jak vnímáte autora? Četl jste od něho i něco jiného?

Je to vtipný chlapík a velký magor. Co si pamatuji ze zkoušení, tak tuhle šíleně dlouhou hru diktoval některé ze svých milenek těsně před smrtí, protože už nebyl schopný psát. Já od něj četl jen tohle, ale myslím, že je obdivuhodné, že dokázal něco takového někomu nadiktovat. Navíc mě fascinuje, že mu bylo úplně jedno, jestli se to někdy bude uvádět.

Lidská tragikomedie je bezpochyby velký režijní oříšek. Nejen po textové stránce, ale hlavní postavy jsou jen mužské. Jak vnímáte režijní práci Hany Burešové? Nebyl to pro ni, jako pro ženu, těžký režijní oříšek?

S Hankou Burešovou pracuji již od školy (to je téměř 20 let), takže já už jsem ochočený. A nemyslím si, že by byla úplně typickou ženou. Je to krásná blondýna s chlapským myšlením. Vůbec všechny režisérky jsou takoví muži v sukních. Její manžel Štěpán Otčenášek je zase proti tomu kus ženské. Strašně dlouho nechtěl myčku, protože miluje mytí nádobí. Ale zpátky ke Klímovi. My se tím textem víc jak tři hodiny prodíráme a dřeme se s ním k tomu, aby za poslední dvě minuty to celé otočil a upil nás k smrti. My se s Hankou často pouštíme do zdolávání textů, které se buď uvádějí stále ve stejné podobě a my je inovujeme, nebo nejsou vůbec inscenovatelné na jevišti. Jako třeba Goldbergovské variace George Taboriho či Polední úděl Paula Claudela. Vždycky je to výzva. Proto nad tím už asi čtvrtstoletí nepřemýšlím a Hance plně důvěřuji.

Máte nějaký oblíbený vtip?
Potká nula osmičku. Nula se na osmičku podívá a praví: „Pěknej pásek".