Ale pozor, všechny tři výstavy budou přístupné už jen do neděle 10. června.

Výstava hned tří  odlišných projektů

VČG v Domě u Jonáše zobrazuje tři výstavní projekty.
„Galerie tak naplňuje své hlavní poslání – přinášet do regionu umění vysoké kvality a zároveň také představovat to nejhodnotnější, co v regionu vzniká," zdůrazňuje poslání galerie autor výstavy Vít Bouček.

Nevšední tvorové, digitální ilustrace

Jedním z autorů je František Hodonský, který představuje projekt s názvem Křehkost. Narodil se sice na Moravě, ale pro mnoho motivů svých obrazů, grafických listů, matric a kreseb našel inspiraci v přírodě v blízkém okolí Pardubic, Polabí a u bohdanečských rybníků.

Druhým z autorů je pardubický rodák Adolf Lachman, jehož výstava nese název Svět Mechobota.
Zobrazuje momenty ze života nevšedních tvorů na digitálních ilustracích.

Kompozice mají blízko k fantasy

„Při digitálních úpravách fotografických záběrů z prostředí pardubické Explosie se autor nechal inspirovat průnikem estetiky rozpadávajících se průmyslových objektů a poetiky imaginativní fotografie. Autor zde zcela účelově střídá optiku a pohrává si se sentimentem. Lachmanovy kompozice mají blízko ke komiksovému výrazu v rámci science fiction a fantasy.   Součástí jeho tvorby je ironická nadsázka, hyperbola, prvky absurdity a použití výtvarného humoru," popisuje Vít Bouček.

Posledního autora projektu a taktéž pardubického rodáka Petra Korunku spojuje s Adolfem Lachmanem hlavně svět informačních technologií a zájem o současný komiks a ilustraci.

Syrovost, ale též bezprostřednost

„Znakem Korunkových ilustrací je jistá syrovost a kreslířská bezprostřednost. Ta je patrná i v jeho komiksové tvorbě, která přesvědčivě dokazuje, že český komiks není jen Čtyřlístek anebo Zelený Raoul," zakončuje Vít Bouček.

Markéta Markovicsová