„Giornovi jsou mafiánská rodina, která se specializuje na pašování drog. Tentokrát se jí však nedaří doručit již několikátou zásilku do Makedonie. V tu chvíli zazvoní na dveře dva herci amatérského Fantastického divadla, aby požádali o příspěvek. Členy souboru jsou výhradně lidé se zvláštními potřebami – nevidomí, autisté, neslyšící či lidé s mentálním postižením. V hlavě otce gangsterské rodiny se zrodí skvělý a smělý plán, aniž tuší cokoliv o divadle, rozhodne se stát divadelním producentem,“ popsala výchozí bod zápletky hry dramaturgyně Jana Uherová.

Svět, který moc neznáme

Režisér Novotný uvedl, že poprvé měli možnost po špičkách vstoupit do světa handicapovaných lidí a opatrně o nich hrát. „A děláme to s radostí. Otevírá se nám svět, který moc neznáme. Krásné je, že je to podané jako něco normálního. Není to analýza nějaké poruchy, ale divadelní příběh,“ řekl Novotný.

Lípa na Wernerově nábřeží zapouští kořeny
Wernerovo nábřeží v Pardubicích má zpátky svoji lípu

Text komedie balancuje na hraně korektnosti. „Fantastické divadlo originálním způsobem boří mýty a stereotypy o lidech se zvláštními potřebami. Nechybí mu osvobozující humor, sebeironie a nadhled ani skvělé herecké příležitosti. Prezentujeme ho jako černou komedii, ale je to vlastně velmi laskavé,“ dodala Uherová.

Sobotní premiérový večer předznamená vernisáž výstavy obrazů jedné z nejvýraznějších osobností soudobé české výtvarné scény Ondřeje Petrlíka.