Žáci a žákyně sedmé třídy základní školy jsou hlavními postavami nového třináctidílného seriálu Škola Na Výsluní, který na podzimní sobotní podvečery připravila Česká televize. První díl seriálu bude uveden 13. října a podle tvůrců vnese na rodinné obrazovky především pohodu. „Škola Na Výsluní bude vyprávět o prvních láskách třináctiletých a čtrnáctiletých hrdinů, jejich rozchodech, ale i trablech a problémech,“ uvedla dramaturgyně ČT Kateřina Krejčí.

Ústředním motivem, který se jednotlivými díly prolíná, však bude boj o zachování školy, o jejíž budovu usiluje dost nevybíravým způsobem místní podnikatel Danda. „Jsem ráda, že se seriálem přicházíme v době, kdy je tohle téma navýsost aktuální,“ doplnila Krejčí.

Žilková měla trénink z domova

Vedle dětských rolí, které ztvárnili Marie Pangrácová, dvojčata Dennis a Danny Canovski, Cyril Černý, Jana Poláchová, Vladimír Vergaš, Anežka Soukupová, Leon Bálint, Anela Pospíšilová, Barbora Machačová, Jakub Jarolímek, Vladimír Čermák a Michaela Mrnková, budou neméně důležité i ty dospělé. Hlavní z nich – Janě Kabátové – propůjčila tvář Veronika Žilková.

Tato kantorka vlastně dlouhých patnáct let neučila, protože pečovala o neslyšící dceru Lenku. Místo na venkovské škole přijala nejen proto, že se chtěla vrátit ke svému povolání, ale zlákala ji také nabídka bydlet s dcerou v malém školním bytě, odkud má Lenka blízko do internátní školy pro neslyšící. Žáci sedmé třídy, kteří ve škole dosud patřili k těm nejhorším, dávají Kabátové zpočátku trošku zabrat. Ona je však díky své trpělivosti a vyrovnanosti zvládne. Nakonec u nich vítězí tím, že se nenechá vytočit, že se nepodbízí a že s dětmi jedná jako s dospělými. „S dětmi jsem si poradila bez problémů, měla jsem dobrý trénink z domova,“ uvedla Žilková.

Vedle ní si v seriálu zahraje například Pavel Řezníček (učitel Zelenka), Milena Steinmasslová (učitelka Matějková), Rudolf Hrušínský (ředitel Provazník), Oldřich Vízner (učitel Smotlacha), Vladimír Javorský (bezdomovec Jarda), Miroslav Vladyka (školník), Rostislav Čtvrtlík (podnikatel Danda), Pavel Kříž (starosta Beneš), Zdena Herfortová (babička Machatová) či Dana Syslová (učitelka Trčková).

Balajka už natáčí druhou řadu

Scénář seriálu pochází z pera zkušených Evy a Iva Pelantových a Zdeny Svobodové. Režie se chopil Miroslav Balajka, který už s Pelantovými spolupracoval například na seriálu Ranč u Zelené sedmy.

„Natáčení Školy Na Výsluní mi v mnohém připomínalo práci na mém celovečerním filmu Pětka s hvězdičkou, který vznikl už před dvaadvaceti lety,“ zavzpomínal Balajka, který už v těchto dnech začíná v Ratajích nad Sázavou natáčet druhou řadu seriálu, tentokrát s názvem Škola pro život.