Smrt populárního zpěváka Waldemara Matušky, který v sobotu zemřel v 76 letech na zápal plic a následné selhání srdce, zasáhla i dlouholetého člena Akademie populární hudby Jiřího Petra z Pardubic. „Byl to Pan Zpěvák, opravdová osobnost, živel, který měl rád lidi,“ konstatoval východočeský akademik.  „Právě díky Akademii populární hudby jsem se s Waldou seznámil a pozval ho na autogramiádu do Pardubic. Poprvé přijel jak se svou manželkou Olgou, tak i synem Waldíkem. Bylo to v době, kdy vydali knížku Tisíc mil, těch tisíc měl. Tehdy mne Walda požádal, abych jeho synovi ukázal město. Na autogramiádu přišla spousta lidí a Walda byl bezvadný,“ zavzpomínal Jiří Petr, který za několik let pozval známého zpěváka znovu.

Zlobil „chuligána“

„Podruhé dorazil už jen s Olgou a podepisoval tu hlavně svá CD. Pak jsme se častokrát potkávali na různých společenských akcích. Asi před pěti lety se mi ozvali, že by rádi přijeli do Pardubic na soukromou návštěvu. Bylo to tehdy den před mými narozeninami. Tenkrát jsem žasl, že mi popřáli a ještě mi dali nějaké dárky. To jsem opravdu nečekal,“ sdělil spolumajitel Knihkupectví a Music–shopu v Pasáži svatého Jána.
„První signál, že Walda není úplně zdravotně v pořádku, jsem zaznamenal v roce 1999, kdy byl Akademií populární hudby uveden do Síně slávy. Tehdy si při generální zkoušce programu sedl vedle mne. Lucie Bílá, která pořad uváděla, Waldovi oznámila, že má zazpívat dvě písničky. A Walda tehdy reagoval, že bude rád, když zazpívá jednu. Pak se mi svěřil, že se mu špatně dýchá,“ poznamenal Jiří Petr, jehož při této slavnosti pobavila slova, kterými tenkrát šéf legendárního pražského divadla Semafor Jiří Suchý Waldemara Matušku do Síně slávy uvedl. „Tehdy na pódiu řekl, že je vidět, že i chuligán může při značném úsilí dosáhnout pocty. Na základě této repliky jsem pak Waldu čas od času pozlobil oslovením ,chuligáne’,“ přidal úsměvnou historku akademik.

Kaňka na koncertu

„Velmi dobře si vybavuji i Waldův poslední pardubický koncert v roce 2002, který měl jednu velkou kaňku. Tehdy po přestávce divákům v Domě hudby Walda oznámil, že mu pořadatel nezaplatil domluvený honorář. Tenkrát to komentoval, že zadarmo se dělá ohromně, hlavně když je fajn publikum a že jeho otec prý vždycky tvrdil, že hodina strávená s příjemnými lidmi se nedá zaplatit žádným zlatem na světě,“ reprodukoval slova slavného „českého slavíka z Madridu“ Jiří Petr.

„Potom jsme šli spolu na večeři a on mi vyprávěl, že se mu stalo kdysi něco podobného při společném vystoupení s Janem Werichem,“ vyjádřil se východočeský člen Akademie populární hudby.

„Že je to s Waldou hodně špatné, jsem zjistil asi před měsícem a půl, kdy volala jeho žena Olga, že se nezúčastní oslavy sedmdesátin Karla Gotta, protože je na tom zdravotně opravdu hodně špatně. Pouze mi Olga nabídla, že jestli budu mít zájem, můžu se za nimi přijet podívat na Floridu,“ uzavřel Jiří Petr.