Již samotné obsazení rolí slibuje skvělé divácké zážitky – uvidíme Martina Dejdara, Romana Janála, Markétu Plánkovou, Arnošta Goldflama i Jaroslavu Krečmerovou.

Autorem inscenace je zakladatel, ředitel, dramatik a výtvarník Ypsilonky Jana Schmid. Už dvakrát v historii festivalu se návštěvníci mohli přesvědčit, jak dokáže tento přední a stylově jedinečný soubor tlumočit svůj pohled na slavná operní díla - s použitím charakteristického humoru a sympatické nadsázky, ze které nečiší ironie, ale láskyplnost. Po Prodané nevěstě a Rusalce přichází Ypsilonka s operou předního francouzského romantika Charlese Gounoda Faust a Markétka.

Toto dílo patří k nejoblíbenějším titulům světového operního repertoáru - díky svému melodickému bohatství a především díky své koncepci, která sice ve velké míře opomíjí hlavní filozofické myšlenky Goethovy předlohy, ale staví na dramatických akcích, nezbytných pro jevištní ztvárnění.

Z hudebních „hitů“ původního originálu připomeňme alespoň slavný valčík z 2. dějství, šperkovou árii Markétky, velkou árii zamilovaného Fausta a Mefistovo rondo o zlatě. Právem se můžeme těšit na verzi Ypsilonky, jíž jsou cizí vžité tradice a manýry někdejší staré opery. Známý příběh naopak citlivě aktualizuje a přibližuje dnešní době, jíž věčné faustovské téma nemusí být tak vzdálené.

(kf)