Mezinárodní festival šachu a her Czech Open přivádí do Pardubic každoročně nejen domácí hráče, ale i hosty z desítek zemí. Ani letos tomu není jinak.

Za celý turnaj by se ve městě perníku mělo podle odhadů pořadatelů vystřídat na čtyři tisíce hráčů.

„Každoročně zde jsou závodníci asi z padesáti zemí. Letos jich je nejvíce z Německa, dále z Ruska, Ukrajiny, Nizozemska, Lotyšska, Běloruska, ale také Slovinska a Itálie,“ uvedl ředitel festivalu Jan Mazuch. Do Pardubic ale zavítají i soutěžící ze vzdálenějších zemí mimo Evropu.

„Budou tu i Kanaďané, hráči ze Spojených států amerických, Jižní Afriky nebo hráči Rubikovy kostky z Indonésie a Thajska,“ doplnil Mazuch.

Takový počet lidí z tolika zemí světa s sebou může přinést i určité komplikace, například v komunikaci. Podle Jana Mazucha se ale pardubický Czech Open s takovými problémy nesetkává.

„Máme v našem organizačním týmu lidi, kteří mluví anglicky, německy, rusky a třeba i polsky, takže se dorozumíme. Někdy to jde líp, někdy zase trochu hůř, ale vždycky se domluvíme. Třeba s Italy se dorozumíváme anglicky,“ konstatoval ředitel mezinárodního festivalu.

Ani konflikty způsobené rozdílnou mentalitou lidí, kteří spolu mají hrát a komunikovat, se prý na tomto festivalu nemusí řešit. „Tím, že je také turnaj v Sýrii, tak nepřijedou hráči z Kataru či Saúdské Arábie. Jinak ale musíme řešit to, že Arabové z některých zemí nemohou hrát proti soutěžícím z Izraele. Vždycky jsme to ale věděli dopředu a mohli jsme tomu podřídit losování,“ informoval Mazuch.
Kulturní rozdíly se však projevují třeba i ve stravování.

„Víme, že různé národnosti jedí jiná jídla, proto mají ve stravování úplnou volnost. Kromě mistrovství Evropy juniorských družstev, kdy měli hráči zajištěnou plnou penzi, se všichni stravují individuálně,“ pravil Jan Mazuch.

Soutěžící tak mají řadu možností, kam si zajít na jídlo. „Máme partnerské restaurace, které nabízejí speciální menu, ale také večeře,“ doplnil ředitel festivalu.

Podle něho tento způsob většině návštěvníků vyhovuje a snahy zařídit jim kolektivní stravování se nesetkaly s přílišným ohlasem.

Mohou si vybrat

Naopak ubytování už v případě zájmu zajišťují pořadatelé Czech Open. Hráči si mohou podle svých představ i finančních možností vybrat ubytování od vysokoškolských kolejí až po hotely.

„Zahraniční návštěvníci oceňují, že je možné zde sehnat ubytování a jídlo za přijatelné ceny, na rozdíl od jiných turnajů v západní Evropě,“ uzavřel Jan Mazuch.

Tereza Harbichová