Hořkou komedii s tajemstvím chystá Východočeské divadlo Pardubice. Hru slovenského dramatika Viliama Klimáčka nazvanou Kdo se bojí Beatles nastudoval režisér Filip Nuckolls, premiéru bude mít v sobotu 22. dubna.

Kdo by podle názvu soudil, že bude mít pardubické divadlo na repertoáru další muzikál, bude zklamán. Ale fanoušci populární liverpoolské kapely o útržky z díla Beatles nepřijdou. „Hra se skládá z deseti obrazů založených na deseti hitech Beatles. Vychází z toho tempo i interpretační klíč," nastínil režisér Filip Nuckolls.

Viliam Klimáček je nejhranějším slovenským autorem. „V Česku se hrálo již 24 jeho her ve 40 inscenacích. Hru Kdo se bojí Beatles napsal pro komorní scénu Slovenského národního divadla a my ji uvedeme v české premiéře," uvedla dramaturgyně a překladatelka hry Jana Pithartová.

Rudolfův pohár se koná v Kladrubech na Labem. V sobotu nabídne divácky atraktivní vozatajský maraton.
Tipy na víkend: Vozatajský maraton, oslavy na zámku i Den Země

Podobně jako jiné Klimáčkovy hry je i tato multižánrová. „Jde od grotesky až po melodrama. Řeší vážné téma - ústřední dvojici zmizela dcera a oni si toto trauma vlečou celým představením," podotkl Nuckolls.

O čem bude nová inscenace vyprávět? „Emil je vojenský historik, přestože nebyl na vojně. Místo angličtiny studoval ruštinu a němčinu, takže nikdy nepovýšil. Napsal rozsáhlé Dějiny rakousko-uherské armádní hudby, které nikdy nevyšly tiskem. Jeho nejdražší Felix, pták loskuták, zná historii, hovoří latinsky a zpívá Beatles, ale nedočká se televizní show. Manželka Milka je melancholická a denně luxuje," sdělila Pithartová.

Z inscenace Každý má svou pravdu (Dejvické divadlo)
Komedii roku vytvořili v Dejvickém divadle. Geniem smíchu je Zdeněk Svěrák

Režisér ocenil kvalitu slovenské hry. „Je to jeden z nejhezčích textů, které jsem v poslední době mohl dělat," poznamenal Nuckolls, který už v Pardubicích režíroval inscenace Lovecké scény z Dolního Bavorska a Až ustane déšť.

„Je tady zaděláno na další pozoruhodnou inscenace, jako bylo Až ustane déšť," nechal se slyšet ředitel divadla Petr Dohnal.

V hlavních rolích se divákům představí Alexandr Postler a Romana Chvalová.