Od dětství měl díky svému otci, signatáři Charty 77, přístup k samizdatové literatuře, kterou při své práci v tiskárně nelegálně kopíroval. Kvůli svým postojům a koncertům, které s kapelou Oskar tajně pořádal, měl časté problémy se Státní Bezpečností. Na jednom z koncertů v Rosicích na Labem byl Sokol dokonce zatčen, nakonec ale vyvázl s podmínkou. Zilvar, jak si od dětství říkal, byl v kontaktu s předními disidenty a představiteli českého undergroundu včetně Václava Havla.

Po Sametové revoluci byl u zrodu Občanského fóra v Pardubicích. Později založil a provozoval rockové kluby Žlutý pes a Ponorka. Právě tam se seznámil se spoustou hudebníků, kteří na něj po jeho smrti na sociálních sítích hromadně vzpomínali.

Více o Lumíru Sokolovi v archivu Paměti národa - ZDE

„V jeho klubu Žlutý pes jsme měli první koncert, měli jsme tam zkušebnu a zažili jsme tam spoustu neopakovatelných zážitků, koncertů a příhod,“ napsali představitelé pardubické kapely Vypsaná fiXa na svůj facebookový profil. Kapela má navíc v repertoáru píseň s názvem Lumírova Ponorka, která je věnovaná právě jemu a klubu, jenž založil.

V roce 2017 získal Sokol Pamětní odznak za aktivní odbojovou činnost proti komunismu. Zemřel po dlouhém boji se zákeřnou nemocí.

Kateřina Špásová