O lámání rekordů v počtu nasbíraných druhů sice nemohla být řeč, přesto se mykologům podařilo nasbírat přes 350 druhů hub. A to to uprostřed prázdnin vypadalo na houbařské fiasko. „Výhledy byly zoufalé. Čekali jsme, že budeme mít třeba jen sto padesát, dvě stě druhů hub a budeme spokojení. Nakonec díky skvělému týmu, který tady je a jsem na něj velice hrdý, máme 355 druhů hub. Na to, že houby nerostou, je to úctyhodný počet. A nejde jen o počet, ale i o to, že je zde k vidění řada zajímavých a velmi vzácných druhů. Třeba i prvonálezy, přestože je to v pořadí již devětadvacátá choceňská výstava. Sám za sebe mohu tuto výstavu hodnotit jako nadprůměrnou," konstatoval šéf mykologického klubu v Chocni Libor Tmej. Zajímavý nález si připsal mj. jeho kolega Daniel Kynšt, který na Šumpersku nalezl mykologickou raritu: hřib horský.

Vystaveny byly i snímky hub, houby nakládané nebo houbařské známky. Kdo měl zájem, mohl čerpat ze znalostí a zkušeností mykologů v houbařské poradně. Expozici hub doplnila i přehlídka kaktusů. Výstava přilákala návštěvníky všech věkových kategorií. Houby ráda sbírá i Štěpa Vystrčilová, která se přišla na výstavu podívat v doprovodu prarodičů. „Už jsme byli na houbách, našli jsme jen tři hříbky," svěřila se dívka.

„Pokud jde o Choceňsko a Ústeckoorlicko, houby tu prakticky ještě nerostou, nebo jen nárazově. Máme ovšem začátek druhé poloviny září, myslím si, že by se to ještě mohlo zlomit a třeba konec září nebo říjen bude ještě z houbařského hlediska velmi pěkný. To ale nikdo neví. Vycházím z předpokladu, že zatím houby nerostly, ale až budou podmínky, mycelium – podhoubí bude mít tendenci splnit svůj úkol a vyprodukovat houby," domnívá se mykolog Libor Tmej. Jedním dechem však dodává, že vše záleží na počasí, musí být dostatek srážek a teplo. Pak bychom se snad nakonec mohli dočkat i houbařských žní.