Po dotazu Deníku bylo tričko s potiskem v úterý odpoledne z nabídky staženo.

„Produkt jsme prověřili. Všichni prodejci se musí řídit našimi prodejními pokyny a účet těch, kteří se jimi neřídí, bude prověřen a případně i odstraněn. Dotyčný výrobek již není k dispozici,“ uvedla ve vyjádření pro Deník mluvčí české pobočky Amazonu Miroslava Jozová. Jako výrobce se na eshopu uvádí firma Copytec z německé Chotěbuzi, která se zabývá tiskem a reklamou. Na dotaz redakce do uzávěrky společnost nereagovala.

Jako potisk byl na tričku použit dřevořez, jehož autorem je olomoucký rodák, německý malíř a grafik Rudolf Mather (1891-1975), který na konci třicátých let vyučoval na německém gymnáziu v Moravské Třebové. Grafika znázorňuje muže s rukama zvednutýma nad hlavou, na kterých má roztržené okovy. V pravém rohu dřevořezu je datum 10. října 1938. Nad ním je dodatečně doplněný znak Sudetoněmeckého Landsmannschaftu. Na původní, neupravené grafice je v místě znaku hákový kříž. V levém dolním rohu je motiv Moravské Třebové s věží radnice a kostela. V horní části dřevořezu je německý nápis „Osvobozená vlast“ (Befreite Heimat).

Historická vila Klára chátrá. Litomyšl ji chce od kraje koupit a prodat s podmínkami dál.
Z vily Klára může být hotel České filharmonie, tabu není ani demolice

Propagace nacismu

Podle ředitele kanceláře Sudetoněmeckého Landsmannschaftu Andrease Miksche firma použila černočervený znak s orlicí a křížem bez jejich souhlasu. „Náš erb je samozřejmě chráněný. To je aktuálně stále platné. Společnost jsme již kontaktovali, aby zboží okamžitě stáhla z prodeje,“ sdělil Miksch Deníku. Landsmannschaft bude současně po firmě požadovat vysvětlení, jak došlo k nepovolenému použití znaku.

Podle odborníka na extremismus, profesora Masarykovy univerzity v Brně Miroslava Mareše jde o propagační motiv s vazbou na nacistický iredentismus. „I když na originální pohlednici byl hákový kříž a nyní je tam sudotoněmecká symbolika, historický odkaz na události z 10. října 1938 zůstává zachován. Vyznění motivu směřuje k narušení územní celistvosti někdejšího Československa a dnešní České republiky jako nástupnického státu, protože originální motiv byl využíván na propagaci nacistické expanze, označované jako osvobození,“ říká profesor Mareš.

Použití Matherova dřevořezu s oslavou násilného obsazení někdejších českých oblastí s německou většinou překvapilo i Německé velvyslanectví v Praze. „Budeme se touto záležitostí zabývat,“ zareagovala Ivana Špeciánová z tiskového oddělení.

Datum 10. října 1938 na potisku odkazuje na vojenské obsazení bývalého Hřebečska (Schönhengstgau), které bylo největším německým jazykovým ostrovem v předmnichovském Československu, nacistickou Třetí říši. Moravská Třebová (Mährisch Trübau) byla až do poválečného odsunu správním a kulturním centrem oblasti. Na Hřebečsku žilo před rokem 1945 kolem 130 tisíc obyvatel, přes 95 procent se hlásilo k německé národnosti.

Znovuobnovení pravidelných letů společnosti Ryanair do španělského Alicante z pardubického letiště.
Zpátky do oblak. Letiště přivítalo první pravidelný let po vynucené pauze

Moravskotřebovskou radnici nabídka triček, která propagují obsazení města před osmdesáti lety, nijak nepohoršuje. „Události z roku 1938 různé skupiny obyvatel vnímali a stále vnímají různým způsobem. Nabídka zboží internetového obchodu Amazon zřejmě reflektuje jeden z možných úhlů pohledu na celou problematiku a nám nepřísluší to jakkoliv hodnotit,“ sdělil mluvčí Václav Dokoupil.