Používají například speciální odemykací pistole Lock Pick Gun, s níž pachatel otevře dveře do nezabezpečené domácnosti i komerčních objektů během několika vteřin.

„V 'laboratorních podmínkách' zámečnické dílny lze s touto pistolí otevřít šest zámků během jedné minuty. Kuriózní na celé věci je i fakt, že se tento nástroj prodává na internetu s doživotní zárukou," říká Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení domů a bytů ze společnosti Next.

Zvláště nebezpečná je metoda, která umožňuje díky speciálnímu vyklepávacímu klíči vniknout do bytu nezajištěného bezpečnostním zámkem, aniž by vetřelci použili páčidlo či vrtačku. „Zloděj si otevře dveře do vašeho bytu nenásilně a dost možná po svém odchodu dokonce zamkne," upozornil Pavlíček.

Obecně nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je podle policie i bezpečnostních expertů nedostatečné zabezpečení oken. Právě tuto cestu proto preferuje naprostá většina zlodějů.

A zcela novým fenoménem je vloupání do domácnosti bez ohledu na přítomnost jejích obyvatel.

Ostatně, skoro polovina zlodějů preferuje pro vloupání situaci, kdy v obydlí spí lidé. Používají při tom termokamery, pomocí nichž zjistí, ve které části domů lidé spí. 

Jak se zabezpečit a čeho se vyvarovat

• Využívat vždy certifikovanou, patřičně zkoušenou bezpečnostní techniku

• Při výběru a nákupu cylindrické vložky požadovat výrobkový certifikát

• Instalovat pouze zámky a vložky, které vyváženě reagují na rizika vloupání, tedy minimálně třetí bezpečnostní třída

• Používat ty cylindrické bezp. vložky, které jsou zkoušeny proti SG metodě

• Pro komplexní zajištění bezpečnosti, ale i požární odolnosti vstupního prostoru do bytu či objektu je vhodné jej osadit certifikovanými bezpečnostními dveřmi

• Nakupovat vždy v kamenném obchodě, kde vám též ochotně poradí, a reagovat na pojistné podmínky pojišťoven

• Při potížích se obrátit na odborníky, kteří mají oprávnění a osvědčení o odborné způsobilosti montovat bezpečnostní prvky

Zdroj: MVČR