Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arabský svět není pro české podnikatele velkou exotikou

Pardubice - Na pardubickém krajském úřadě se konala akce Arabský svět a obchodní příležitosti

1.11.2013
SDÍLEJ:

Delegace zástupců arabských států v Lázních BohdanečFoto: KRÚ Pardubického kraje

V budově pardubického krajského úřadu se debatovalo o možnostech českých podnikatelů v arabském světě. Semináře se účastnili nejen podnikatelé z Pardubického kraje, ale také studenti Fakulty ekonomicko- správní Univerzity Pardubice.
Mezi přednášejícími byli velvyslankyně Marockého království Souriya Otmani a velvyslanec Alžírska Belaid Hadjem. Českou diplomacii na semináři zastupoval ředitel Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta České republiky, pardubický rodák Hynek Kmoníček.

Západní kvalita za východní cenu

Podle Hynka Kmoníčka mají podnikatelé z Pardubicka  šanci uspět na arabském trhu.
„Šanci vidím v potravinářství, které je jednou z typických věcí pro Pardubicko. Druhou věcí je veškerá zemědělská produkce. Ale pro arabský svět jsou nejdůležitější veškeré nové technologie, které se zde objevují. De facto nepotřebují klasický vývoz, ale spíše přenos nových inovativních technologií, nové myšlenky. Zkrátka způsoby, jak něco udělat lépe a efektivněji. Zejména je-li to propojeno s nějakou technologickou disciplínou," vyjádřil se bývalý velvyslanec.
Velvyslankyně Maroka Souriya Otmani byla s Hynkem Kmoníčkem za jedno.

„Velký potenciál vidím především ve strojírenství. My potřebujeme kvalitní techniku. Zemědělství, různá odvětví průmyslu, textilní výroba. V nich také spatřuji velký potenciál, kde nám můžete pomoci. Vy vyrábíte výrobky západní kvality za východní ceny," řekla Deníku Souriya Otmani.

Přímý let i otevření kanceláře

Dalším rozebíraným tématem byly podmínky, které čekají na české podnikatele v arabském světě.
Souriya Otmani zdůraznila dva kroky, které by měly v budoucnu pomoci českým podnikatelům prosadit se na trhu v Maroku. „Cítím zde velký potenciál ke spolupráci našich dvou zemí. A myslím si, že až začne létat od února příštího roku přímý let Praha-Casablanca, podmínky pro  české podnikatele se ještě zlepší. Další, co pomůže českým podnikatelům, je otevření kanceláře ministerstva průmyslu a obchodu v Casablance. Bude to dobrá příležitost zjistit si informace přímo na místě, i když samozřejmě v dnešní době není problém zjistit mnohé údaje na internetu či na zdejší ambasádě. Ale přímý kontakt s prostředím je podle mě lepší," uvedla Souriya Otmani a zdůraznila, že s Českou republikou má Maroko již více než jedno století dobrých zkušeností.

Arabský svět není velkou exotikou

Hynek Kmoníček nevidí příliš velké rozdíly mezi arabským světem a českým prostředím. „Arabský svět nám je relativně blízko nejen vzdálenostně, ale i svou mentalitou. Není to prostředí natolik exotické, jak si u nás mnozí myslí. Velká spousta lidí se s ním dostala do kontaktu, nejvíce asi formou dovolené v turistických destinacích. Samozřejmě v těchto zemích nefunguje zcela evropskounijní zákonodárství a každá země má svá místní specifika. Z exotických lokalit je z mého pohledu pro český obchod oblast arabského světa nejméně exotická," objasnil bývalý velvyslanec České republiky v Austrálii Hynek Kmoníček.

Jednou z největších překážek, která brání českým podnikatelům uspět v zahraničí, je podle něj jejich strach z nových výzev. „Překážku vidím v neochotě českých podnikatelů zkoušet nové věci. Mnozí z nich dlouhá léta žili v podstatě pouze z evropskounijního trhu. Výsledkem je, že pak  nevidí důvody, proč letět někam, kde budou čelit naprosto jinému druhu zákonodárství a mnohem větším výzvám," hodnotil Hynek Kmoníček.

Souriya Otmani pak přispěchala s konkrétním nápadem, kde by obě země mohly spolupracovat. „V Tangeru jsme začali konstruovat auta. Díky tomu vyvážíme třeba i do Česka náhradní díly i celé automobily. I vy jste dobří v automobilovém průmyslu. Naší velkou možností je spolupráce našich zemí směrem na africký trh. Maroko dobře zná africké země a má s nimi dobré kontakty. Můžeme vám tak pomoci rozjet úspěšné podnikání v Africe, což by bylo přínosné pro oba naše státy," dodala velvyslankyně Maroka.
Maroko podle ní podepsalo více než pět stovek smluv o spolupráci s ostatními africkými zeměmi.

Větší touha 
po dobrodružství

Hynek Kmoníček se rozloučil se vzkazem českým podnikatelům. „Myslím si, že našim podnikatelům chybí rvavost, hladovost a touha po dobrodružství. Pokud se někdo na to  cítí a chce si zkusit nějakou cizokrajnost, tak mu vzkazuji, že tato oblast není zdaleka tak exotická, jak si u nás mnozí myslí," snažil se dodat východočeským podnikatelům kuráž Hynek Kmoníček.

Autor: Redakce

1.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení