Vyplývá to z nedávno zveřejněné studie Nadačního fondu proti korupci a sdružení Naši politici.

V Pardubicích bylo k listopadu loňského roku 917 hracích přístrojů, což bylo nejvíce v kraji. Jeden automat tak připadal na 98 obyvatel. V roce 2014 zastupitelé sice přijali vyhlášku omezující hazard ve městě, postihla však jen malou část heren. Nesmějí se totiž nacházet v okruhu 100 metrů od škol, což se týkalo sedmi zařízení z celkových téměř 90. Pardubice ročně získávají z hracích přístrojů asi 70 milionů. V Chrudimi v současné době žádné zásadní kroky směřující k omezení hazardu neplánují.

Nejvíce hracích automatů v kraji v přepočtu na počet obyvatel je v Přelouči, kde na jeden automat připadá 81 obyvatel. Nachází se zde celkem 112 automatů.

Výherní automaty v minulosti zcela zmizely z některých malých měst, například z Proseče nebo Králík. V některých zařízeních je však nahradily takzvané kvízomaty, což jsou výherní automaty, které se od těch klasických liší tím, že před samotnou hrou pokládají hráčům snadné kvízové otázky. Po jejich zodpovězení však fungují jako klasický výherní loterijní automat. Případně se otázky objevují v průběhu jednotlivých kol hry znovu.

Některé radnice se proti výsledkům studie, která dala do souvislosti benevolenci k hazardu s vyšší mírou kriminality, ohradily.

„S tím nemůžeme v žádném případě souhlasit," řekla mluvčí svitavské radnice Zuzana Pustinová na tvrzení autorů studie, že se město rozhodlo podporovat hazard. Kriminalita ve městě je podle radnice nejnižší za pětadvacet let.

Vážení čtenáři. Na sklonku funkčního období nynější vlády pro vás Deník připravil seriál 17 volebních auditů, které se zaměří na vybrané body z programu kabinetu Bohuslava Sobotky. Co se vládě povedlo a kde naopak v uplynulých čtyřech letech selhávala? Připravili jsme pro vás shrnutí hlavních změn na celostátní úrovni, pohled z regionu a k tomu exkluzivní Panel Deníku, názory regionálních osobností, které okomentují jednotlivá témata. Volební audit vám přinášíme na stránkách Deníku vždy ve čtvrtek. Dnes jsme se zaměřili na regulaci internetového i „kamenného" hazardu.

INDEX DENÍKU pohledem kraje

85%Podle respondentů z Pardubického kraje zákon o loterijních hrách a hazardu výrazně pomohl omezit výherní automaty. Myslí si to 85 procent dotázaných.

Z odpovědí našich respondentů

Libor Aksler, ředitel Městského muzea Skuteč: „Částečně ano, velké společnosti si však rychle našly skulinku v paragrafech a po úpravě názvů her, či přeměně výherních automatu na kvízomaty a podobné finty provozují své herny dál."

Miroslav Pavlík, promotér, Chrudim: „Ano bylo to však třeba? Je naivní si myslet, že omezením výherních automatů zmizí závislí hráči a problémy spojené s gamblerstvím. "

Pavel Strnad, ředitel kulturního zařízení Králíky: „Ano, ale ještě je to málo."

Jan Pokorný, hudebník, Ústí n. O. : „Spíše ano, stěžejní roli ale hrají vyhlášky jednotlivých obcí."

Josef J. Kopecký, ředitel kult. zař. Č. Třebová: „Asi jako prohibice pomohla v Americe omezit pití alkoholu. Samozřejmě že ne."

Jan Motyčka, producent, Pardubice: „Automaty rozhodně omezit pomohl. Na druhou stranu na gamblerství to významný vliv nemá. Lidé si vždy najdou cestu, pokud touto závislostí trpí. Další věcí je to, že v dnešní době lidé stále více propadají gamblerské závislosti na internetu a mobilech, za které utrácí nemalé finanční prostředky."

Miliardy z hazardu. Připraví se o ně města?

Česko, jako hazardní ráj uprostřed Evropy. Smutné přízvisko „zdobí" naši zemi už léta. Podle dat z minulého týdne je nyní v Česku přesně 59 033 různých herních automatů. Jen v Praze je tolik „beden" jako v celém Německu (cca 5500).

Šance na zlepšení se však možná přece jen rýsuje. Od ledna platí nový a daleko tvrdší zákon, který by mohl výrazně snížit počet automatů a dává jasnější pravidla internetovému sázení.

Na hazard a jeho regulaci se proto zaměřil další díl auditu Deníku.

Sobotkova vláda zasadila hazardu citelnou ránu, obzvláště tomu „kamennému". Zvýšila zdanění, zavedla povinné licence pro internetové sázky (včetně možnosti je vypnout) a v příštím roce by měl začít fungovat i nový registr vyloučených hráčů. Těch, kterým bude hra výslovně zakázána (z nařízení soudu, kvůli pobírání dávek v hmotné nouzi, kvůli osobnímu bankrotu nebo z vlastní žádosti hráče). Takové lidi obsluha ke „stroji" ani nepustí.

Jakmile doběhnou stávající povolení, měl by počet „beden" výrazně klesnout. Ministerstvo financí totiž mimo jiné stanovilo, že herna musí mít podle nového zákona kvůli lepší kontrolovatelnosti nejméně 15 tzv. herních pozic. „To v dnešní době nesplňuje 80 procent heren. Očekávám, že jejich počet se tím zredukuje na jednu pětinu či třetinu stávajícího stavu," popsal už dřív Deníku náměstek ministra financí Ondřej Závodský (za KDU-ČSL). Právě jemu ministr Andrej Babiš (ANO) svěřil dozor nad hazardem.

Největší úbytek automatů by měl nastat na přelomu roku 2017 a 2018, kdy končí největší část povolení. Na druhou stranu, nemusí to být tak jednoduché.

Větší odpovědnost za povolování automatů mají od letoška obce. Stát dává jen tzv. základní povolení a samospráva si určuje, kde hazard bude. A obce samozřejmě přijdou o nemalé peníze, pokud „bedny" zruší. Například podle analýzy společnosti Grant Thornton by veřejné rozpočty mohly letos vybrat díky vyšší sazbě hazardu až 9,1 miliardy korun. Třeba v roce 2014 to bylo „jen" 7,4 miliardy korun.

Obce s tím bojují různě. Regulaci hazardu aktuálně řeší Plzeň. Kdyby krajské město s přibližně 2000 automaty zavedlo nulovou toleranci, přijde ročně minimálně o 150 milionů korun. Metropole tak zvažuje, kde automaty povolit, a kde nikoliv. Podobně i ostatní města. Hazard naposledy „utahovaly" Poděbrady, Mělník či Tábor.

Jak upozorňuje Gabriela Hoppe z poradenské společnosti IB Grant Thornton Consulting, majitelé heren se už snaží novému zákonu vyhnout. „Jak je v Česku typické, herny se rychle dokázaly adaptovat na mezery v zákoně a hráči si na mnoha místech mohou zahrát na tzv. puzzlematech nebo e-shopmatech, které zákon obchází a ze kterých se daně z hazardu neplatí," uzavírá Hoppe.

Podtrženo a sečteno: Vláda svoje sliby o zpřísnění hazardu splnila. Minusové body sbírá leda za některé nejasnosti ohledně zpětného zdanění internetových sázek.