Za trestání úspěšných označil vyrovnávací platby nemocnicím v Pardubickém kraji zastupitel za ODS Josef Janeček. Kraj uvolnil nemocnicím z přebytků předchozích rozpočtů přes 200 milionů korun.

„I v předchozím období, kdy jsem byl radním zodpovědným za zdravotnictví, se nemocnicím dávaly vysoké částky. Bylo to ale na investice a ne jako teď, kdy se dávají peníze do provozu a jdou tak vlastně na přilepšenou zdravotním pojišťovnám," uvedl Josef Janeček s tím, že kraji se stále nedaří domluvit s pojišťovnami seriózní platby za provedené zdravotnické úkony.

Výrazné rozdíly

Vyrovnávací platby do jednotlivých nemocnic v kraji se výrazně liší. Nejvíc dostane Pardubická krajská nemocnice. Ta by měla obdržet 127 milionů korun, dále krajští zastupitelé schválili 49 milionů pro Orlickoústeckou nemocnici, 14 milionů pro Chrudimskou nemocnici, 10 milionů pro Litomyšlskou nemocnici a 9 milionů pro Svitavskou nemocnici.

„Nejméně tedy 'nasypeme' nemocnicím, které hospodařily nejlépe. Naopak odměníme ty, co nespořily. Třeba zrovna v Pardubické krajské nemocnici je dle analýz prostor pro úspory dost," podotkl Josef Janeček.

Hrozila insolvence

Krajský radní pro zdravotnictví Martin Netolický (ČSSD) ale Janečkovu kritiku odmítá.

„Budu se už opakovat jako gramofonová deska, ale situace je o poznání složitější, než jak ji popisuje kolega Janeček. Peníze dáme nemocnicím, které jsou nejohroženější. Musíme to udělat, abychom nebyli donuceni podat u některých zdravotnických zařízení návrh na insolvenci. Že bychom ale dávali peníze těm neúspěšným, to je demagogie," konstatoval Martin Netolický.

Třeba Orlickoústecká nemocnice má prý dobré výsledky, problémem jsou nedostatečné platby od zdravotních pojišťoven. Podle Netolického má ovšem kraj jen málo možností, jak tlačit na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) či ministerstvo zdravotnictví.

„Pozitivní ovšem je, že VZP konečně přiznala, že platby pro naše nemocnice nejsou v pořádku. Máme schůzkou s vedením VZP, tak doufáme, že nemocnicím přidají," doplnil hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD).

Zastupitelé vyrovnávací platby nemocnicím schválili celkem jednomyslně, Josef Janeček nakonec žádný protinávrh nepodával.

„Kdybychom tyto transfery neudělali, tak riskujeme kolaps zdravotnictví v kraji. Nutno podotknout, že okresní nemocnice jsou největším danajským darem, který kraj od státu dostal," nechal se slyšet náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

LUKÁŠ DUBSKÝ