Mnoho zemědělských podniků navíc omezuje pěstování brambor už několik posledních let, nebo s nimi končí úplně. Letošní neúroda tento proces může jen urychlit. „Minulý rok jsme pěstovali brambory naposledy, letos již ne. Mnoho lidí si totiž stěžovalo, že jim brambory hnijí a nejsou tak kvalitní," uvedl agronom Pavel Štrobl.
Podle ředitele Výzkumného ústavu bramborářského Jaroslava Čepla se dlouhotrvající sucho a vysoké letní teploty projevily především právě na bramborách. Suchem ale také trpěly kukuřice a chmel.
„Všechny plodiny na tom nejsou až tak špatně, ale bohužel někteří zemědělci hovoří u brambor až o 40% ztrátě. Špatná je i velikost hlíz," řekl Čepl. I když jsou samozřejmě i lokality, kde to tak hrozné není. „Hodně záleželo na počasí a dešti. Jsou oblasti, kde v létě občas trochu zapršelo, ale u sousedů za kopcem je již situace zcela opačná. Cena brambor bude samozřejmě vyšší než vloni, tedy mezi sedmi až osmi korunami za kilogram," dodal Čepl.
Podle odborníků není pěstování brambor až tak snadné, jak by se mohlo zdát. „Brambora je náročná plodina. Zemědělec musí reagovat nejen na změny počasí, ale i na technologické postupy a případné choroby," podotkl Čepl.
Rok od roku se zmenšují i plochy, na kterých tuzemští producenti brambory pěstují. Letos osázeli 22 681 hektarů, což je o pět a půl procenta méně než loni. Je to důsledek nadúrody minulých let, dotovaného dovozu, následného propadu výkupních cen i menšího zájmu spotřebitelů. (pej)