„V televizi neustále běží politické diskuse, noviny jsou plné vote in – vote out, gradovalo to i při volbě londýnského starosty," vypravuje mladá žena, která
v Británii pracuje v mateřské škole. Situaci by ale určitě nehodnotila jako panickou. „Téměř nikdo – vládou a parlamentem počínaje – ještě přesně neví, jaké následky by vystoupení
z EU přineslo. Zatím je to
ve fázi teorií a spíše politických slibů. Slibuje se větší samostatnost
v prosazování záležitostí samotné Británie, zpřísnění a omezení imigrační politiky, ještě větší posílení libry, přerušení masivních dotací do EU, ze kterých britské království nemá nic. Ale jak to potom bude vypadat v praxi, to zatím nikdo neví," popisuje situaci Lucie Vybíralová.
Všichni nebritští občané podle ní automaticky vyvozují, že si budou muset opatřit pracovní a cestovní víza, ale ani samotné strany hlasující pro odchod z EU nic takového nepotvrdily.
„Ale nabízí se to. V případě, že by
k tomu došlo, si nemyslím, že by to mělo fatální následky pro Čechy už tu pracující. Pokud samozřejmě pracují na plný úvazek, se správně uzavřenou smlouvou a patřičně odváděnými daněmi a zdravotním a sociálním pojištěním. Zpřísnění pracovních podmínek je spíše mířeno k zastavení silné imigrační vlny a k cizincům, co tu pracují načerno a vysávají britský sociální systém," odhaduje Lucie Vybíralová.
Jak hlasování dopadne, si netroufá tvrdit. „Osobně bych hlasovala pro setrvání v EU. Nejenže by to pro mě bylo jednodušší a nacionálně přirozené – chci se stále cítit, že jsem členem evropského společenství, ale rovněž si nemyslím, že by otázky, které chce Británie řešit, nezvládla vyřešit jako plnohodnotný člen společenství," soudí současná obyvatelka Londýna původem z Pardubic.
Myslí si, že Velká Británie si nepotřebuje dokazovat, že je jedním z nejsilnějších členů v Evropské unii právě tím, že odejde.
„Pokud si chce něco prosadit, pravděpodobně si to prosadí i tak. Stejnou pozici má i Německo nebo Francie a ti se nikam nechystají," podotýká s úsměvem Lucie Vybíralová.