Poslední dubnový den byl také ve znamení pálení čarodějnic a také dnem, kdy na mnoha místech planou ohnivé vatry. V kombinaci se silným větrem to znamenalo velké riziko požárů. Kvůli obavám z černých scénářů v Praze například pálení čarodějnic vedení města zakázalo úplně. V Pardubickém kraji na taková opatření nedošlo. Hasiči 30. dubna vyjížděli k 21 událostem. Jen málo z nich ale byly požáry.

"Silný vítr zvýšil v poslední dubnový den riziko vzniku požárů. Hned v pondělí v dopoledních hodinách hasiči ze Svitav zasahovali v Javorníku, kde si někdo opékal buřty, špatně uhasil ohniště a opustil ho. Kolemjedoucí cyklisté oheň zpozorovali a oznámili hasičům,"popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Hasiči si k táboráku došli pěšky a jeho zbytky zlikvidovali.

Napilno měli v Pardubicích, kde se poslední dobou rozmohl nešvar kumulace více výjezdů do co nejméně minut. Tentokrát v rozmezí pouchých čtyř minut zasahovali hasiči třikrát: v 13.32 hodin se jednalo o otevření bytu, v 13.33 hodin v centru Pardubic hasiči vyprošťovali uvízlé osoby z výtahu. "V dalších dvou minutách pak další jednotka hasičů vyjížděla ze stanice Pardubice k požáru lesa do Bezděkova. Ohnisko požáru se nacházelo poblíž objektu Armády ČR. Hasiči požár zlikvidovali. Požár způsobily spadlé dráty vysokého napětí do travního porostu," uvedla Vendula Horáková.

V ulici Erno Košťála naštěstí nehořelo. Šlo o zapomenutou kaši na plotně.
Hasiči během půlhodiny nevěděli kam dřív skočit

Samotná noc byla ale klidná. Vítr se přehnal, požáry od vater se nekonaly. "Krajské operační a informační středisko hasičů v Pardubicích přijalo během noci třikrát oznámení o požáru od projíždějících řidičů, ale po prověření bylo vždy zjištěno, že se jedná o řádně ohlášené pálení. Informace byly včas předány přes hasičský web, zpětně pak telefonicky ověřeny," uzavřela mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Jen v jednom případě hasiči vyjeli na planý poplach a to do Dolní Čermné, kde před dvaadvacátou hodinou nahlásil požár stáje s koňmi, což se ale po příjezdu hasičů ukázalo pouze jako pálení čarodějnic, které v seznamu nahlášených ohňů chybělo.

Požár skládky komunálního odpadu u Zdechovic na Přeloučsku.
U Zdechovic hořela skládka odpadu