Hradec Králové – Vrtulník americké výroby AH 1 Cobra pilotovaný vysloužilým bojovým pilotem Armády České republiky plukovníkem Jiřím Podolským, který v armádě létal na bitevním vrtulníku ruské výroby Mil Mi 24V, se opět zařadí do letového programu letecké přehlídky CIAF 2015,. která se koná na královehradeckém letišti ve Věkoších o prvním zářijovém víkendu.

Aleš Cabicar, ředitel a zakladatel letecké přehlídky, která se koná již od roku 1993, upřesňuje data o tomto vrtulníku: „ Jeho prototyp vzlétl 7. září 1965 a již v roce 1967 byl zaveden do výzbroje USAF (vojenské letectvo Spojených států amerických – pozn. red.). Jeho turbohřídelový motor AVCO Lycoming T53-L-703 mu dává neuvěřitelných 1300 kW výkonu, což při jeho hmotnosti a délce 13,6 m a délce nosného dvoulistého rotoru přes 14 metrů mu umožňuje např. bezproblémový dostup takřka do čtyř kilometrů."

„Vrtulník AH 1 Cobra se úspěšně účastnil války ve Vietnamu či Afganistánu, 
v současnosti ho mají ve výzbroji kromě USA Bahrajn, Izrael, Irán, Japonsko, Jižní Korea, Čína, Španělsko, Thajské království či Turecko," pokračuje Cabicar.

CIAF je každoročně navštěvován mnoha milovníky letectví z ČR i zahraničí. Čestnou patronaci leteckému svátku opět udělil kromě jiných Zdeněk Fink, primátor Hradce Králové, Lubomír Franc, hejtman Královehradeckého kraje. I letos CIAF navštíví Dominik Duka, kardinál a arcibiskup Pražský.