Sociální demokraté mají letos v říjnu velkou šanci obhájit vítězství v krajských volbách a znovu tak obsadit posty hejtmanů. A to jak v Královéhradeckém, tak v Pardubickém kraji; v obou aktuální průzkum agentury Phoenix přisuzuje ČSSD 17,5 procenta hlasů.

V těsném závěsu – na Hradecku s jednoprocentním a na Pardubicku s dvouprocentním odstupem – se drží středové lidovecké koalice.

Třetí místa ale už jsou v obou krajích odlišná. Zatímco v hradeckém kraji průzkum potvrdil silnou pozici KSČM, v Pardubickém pak hnutí ANO.

Nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do krajského zastupitelstva se bezpečně drží v obou krajích ještě ODS, další strany už se ale musí tohoto limitu obávat, dlouhodobě se pohybují kolem něj: TOP 09, Svobodní a soukromníci, Východočeši, koalice Zelených s Piráty a další uskupení.

Průzkum v zásadě nepřináší nic nového, jen potvrdil předchozí výsledky z konce května.

„Právě ve východních Čechách výrazně bodují lokální hnutí spolupracující s lokálními politiky a KDU-ČSL. V hradeckém kraji skrze Koalici pro Královéhradecký kraj, v Pardubickém prostřednictvím Koalice pro Pardubický kraj. Naopak nízkou podporu mají protestní hnutí, která si vetkla za program protimigrační téma," podotkl Jan Kubáček z agentury Phoenix.

Určitou změnou je ale posilování ČSSD a naopak stagnující či dokonce klesající pozice hnutí ANO. Lídři ČSSD jsou ale v hodnocení i přes lichotivé výsledky průzkumu opatrní.

„Výstupy mě těší, ale nedělal bych z nich závěry, lidé se budou stejně rozhodovat až na poslední chvíli. A mám signály, že letos budou více než kdykoliv dříve volit ne podle stranického klíče, nýbrž podle jmenovitého složení kandidátek," řekl lídr pardubické ČSSD Martin Netolický. Podobně se vyjadřují i politologové. Krajské volby jsou na půli cesty mezi parlamentními a komunálními a konkrétní jména na kandidátkách tak mohou sehrát při rozhodování voličů velkou roli. A hlavně – do říjnových voleb zbývá ještě mnoho času…

Opatrnost při hodnocení průzkumu agentury Phoenix vyplývá i z výsledků paralelních průzkumů agenturou Sanep. Ta svůj poslední vydala před měsícem současně s minulým výzkumem Phoenixu a hlavně v hradeckém kraji se udávané preference od obou agentur výrazně lišily.

Zatímco podle Phoenixu tu i tehdy vedli sociální demokraté s dvojnásobným náskokem na hnutí ANO, Sanep tvrdil něco zcela opačného: Udával výsadní postavení „Babišovců", kterým přisoudil přes 17 procent hlasů. A ČSSD by podle Sanepu skončila až třetí za komunisty se ziskem pouhých 13 procent.

Podle uznávaného sociologa Jana Herzmanna může být problém v metodice průzkumů. A také v tom, že agentury to mají s mapováním voličské přízně rok od roku těžší. Lidé se totiž rozhodují stále spontánněji a „jak se zrovna vyspí".
„Sanep i Phoenix dělají průzkumy on-line kvótním výběrem, u obou je ale metodika popsaná jen vágně," uvedl Herzmann.

Podotkl ovšem, že na krajské úrovni se kvůli malé ploše území dělají věrohodné průzkumy skutečně obtížně. Navíc čtvrtina voličů se rozhoduje až v den voleb. Na tuto nepředvídatelnost doplatily v minulosti i mnohé renomované agentury. Herzmann zároveň odmítl dohady, že si výzkumy platí některé z kandidujících stran.