KDU-ČSL: S výjimkou jediného bodu, o to však zásadnějšího, na kterém se veškeré úvahy nad takovou vládou mohou rozplynout jak pára nad hrncem: církevních restitucí. „Ano, na tom může vyjednávání o této koalici skončit. V mezním případě nás na jaře čekají nové volby," prohlásil Bělobrádek.

Zatímco socialisté i babišovci rozsah již schválených církevních restitucí zpochybňují, chtějí je zastavit a výši plnění církvím přehodnotit, pro KDU-ČSL je to logicky uzavřená kapitola. Jejich voliči jsou z velké části právě věřící a lidovci byli vždy jedním z nejhlasitějších propagátorů majetkového vyrovnání s církvemi. To je však naopak trnem v oku většině obyvatel, na čemž levicové strany i ANO postavily kampaň.

Na přímou otázku, zda je odmítnutí otevírání církevních restitucí kategorické, však Bělobrádek jednoznačně neodpověděl. „Církevní restituce jsou už v běhu, vidím tady jednoznačně tlustou čáru. Můžeme o nich sice s případnými partnery debatovat, ale nevidím prostor pro změnu našeho stanoviska," řekl opatrně Bělobrádek. Dodal, že levice si dala do volebních programů zpochybnění církevních  restitucí zcela chybně, jak ukázaly volební propadáky ČSSD i SPOZ. „Šlápli vedle, lidem už jsou církevní restituce jedno," uzavřel Bělobrádek.

Druhou nejschůdnější koalicí se matematicky zdá být spojení ČSSD, ANO a TOP 09. Jenže u „topky" platí to samé jako u lidovců, TOP 09 církevní restituce v minulé vládě sama protlačila.

Marková: „Je to velký úspěch a ocenění, 
že jsme se nezpronevěřili svému programu"

KSČM: Komunistická strana Čech a Moravy získala v Královéhradeckém kraji 14,08 procenta hlasů a dva mandáty, což je o jeden více než ve volbách v roce 2010. Do poslanecké sněmovny se tak dostala jednička kandidátky Soňa Marková a Zdeněk Ondráček.

„Jsem samozřejmě potěšena, že jsme získali takové procento hlasů a že jsme navýšili počet mandátů. Je to velký úspěch a hlavně ocenění, že jsme se nezpronevěřili svému programu,  ocenění za ta léta v opozici. Vítězství levice hodnotím velmi kladně, ale na druhou stranu jsem očekávala, že bude drtivější. Myslím si, že to bude obtížné vyjednávání. Nejednoznačnost výsledků značí hodně kompromisů. Nejsem si jistá, jestli taková situace vydrží celé čtyři volební roky," zhodnotila výsledky voleb Soňa Marková.

Heger: „Mohlo to být ještě horší. Přes všechny problémy jsme si zachovali tvář"

TOP 09: Leoš Heger z TOP 09 dostal od svých příznivců v Královéhradeckém kraji 6093 hlasů. „Mám radost, že jsem mandát získal a že jsem dostal hodně hlasů. Děkuji za to všem. Jinak za TOP 09 bych byl raději za těch 16 procent, které získala v minulých volbách, ale na druhou stranu mohlo to být ještě horší. Přes všechny problémy jsme si zachovali svou tvář i potenciál."

„Při pohledu na volební výsledky si neodpustím poznámku, že prezidentu Miloši Zemanovi se politiky v naší zemi stmelit nepodařilo, i když deklaroval, že se tak po jeho zvolení stane. Došlo k pravému opaku," doplnil Heger.

„Je logické, že nás nikdo nechce,„ směje se Okamurův Jiří Štětina

Úsvit: Staronový poslanec Jiří Štětina, lídr kandidátky Úsvitu v Královéhradeckém kraji, se vůbec nediví tomu, že Okamurovo hnutí je na černé listině a prakticky žádná z ostatních stran s ním nechce mít nic společného.

„Jsme pro přímou demokracii, pořádání referend a odvolatelnost politiků. Takže chápu, že se činovníkům zavedených stran nelíbí, že by někdo mohl říct – Štětino, poslancuješ špatně a že takový občan sežene dostatek podporovatelů, aby vyvolal referendum, které by rozhodlo o mém odvolání. V tom současné politiky naprosto chápu, vůbec se jim nedivím, že tohle nechtějí," říká ironicky Štětina.

Právě v Hradeckém kraji dosáhl Úsvit s více než osmi procenty zisku nadprůměrného výsledku. Štětina se dostal do sněmovny v roce 2010 v barvách Věcí veřejných, v nich zůstal i po jejich rozpadu. A jak říká, je tehdejším „pučem" u Véčkařů, který podle něj zpunktovaly koaliční ODS a TOP 09, natolik poučen, že nechce veřejně předjímat žádné koaliční námluvy Úsvitu.

„Ale ať počítám, jak počítám, vytvořit funkční koalici bude velmi složité. Mám obavu, aby ti, co si počínali podobně jako ODS a pan Kalousek, nevyvolali brzy další vládní krizi a neměli jsme pak volby co půl roku," prohlásil Štětina.

Zklamání v řadách ODS. Staněk: „Je to velká prohra a důsledek stavu, co byl"

ODS: Atmosféra v hradeckém Modrém domě ODS v sobotu v podvečer nebyla právě veselá. V Královéhradeckém kraji občanští demokraté získali 19 878 hlasů. Do sněmovny se dostane Ivan Adamec s 2759 hlasy. Lídr ODS za kraj Pavel Staněk stav komentoval následovně: „Nebudu předstírat, že máme dobrou náladu. Nemáme. Je to velká prohra a je to důsledek stavu, co byl. Za šest týdnů to nešlo zvrátit. Nicméně gratuluji kolegovi Ivanu Adamcovi, že získal mandát. Jak bude vypadat vláda? To teď opravdu nedovedu říct, bude to problém."