Za Sobotkou, nebo za Haškem?
Pro východočeské sociální demokraty je otázka, kam se vrtnout ve vnitrostranickém rozkolu mezi „sobotkovci" a „haškovci" (rozuměj zemanovci) poněkud marná.
K sobotkovcům,  samořejmě. Je to jasné až po včerejšku. Avšak, jak se dalo očekávat, o to jednoznačněji.

Vedení ČSSD jak v hradeckém, tak Pardubickém kraji nikdy nepatřila k těm, která by udávala směr a étos, kterým se sociální demokracie ubírá.
Šéfka hradecké ČSSD Hana Orgoníková  vždy stála s neotřesitelnou loajalitou za tím, kdo zrovna byl u stranického vesla, pardubický předseda Miroslav Váňa je zase známý svou vyčkávací taktikou, v čí prospěch se vše vyvine.
Ostatně, pardubická ČSSD byla posledním krajem, ve kterém se před nedělním jednáním celostátního vedení strany rozhodovalo, na čí stranu se přiklonit. S tím, jak haškovci skládají funkce, byl výsledek předvídatelný. Krajský výbor tak ve čtvrtek odmítl „účelové a nezodpovědné" snahy některých členů využít současnou situaci k vyřizování si účtů se svými stranickými oponenty a „vyzval pučisty k odstoupení z vedení ČSSD."

To Orgoníková, ta za svým předsedou velmi přesvědčivě stála už od samotného „puče", kdy nebylo jasné, která frakce drží trumfy. A hradecký krajský výbor se sice od té doby nesešel, loajalitu Sobotkovi ale dalo postupně najevo všech pět okresních organizací. Včetně Náchoda, za který byl do sněmovny zvolen jednoznačný haškovec – náchodský starosta Jan Birke.

„Všechny okresy se postavily na stranu stávajícího předsedy. Situace se tak uklidnila, až se domnívám, že nedělní ústřední výkonný výbor strany bude mít velmi, velmi pracovního ducha," řekla Orgoníková.