Pardubický kraj se letos vrátil k tradici pořádání krajských dnů. Ty budou putovat po různých částech kraje a vyvrcholí vždy předáním cen. Tento rok se začíná v krajském městě  – právě dnes.
Zajímavý program pro veřejnost se uskuteční od 10 do 18 hodin z velké části přímo na Komenského náměstí a v budovách krajského úřadu. Další akce jsou připraveny v krajské knihovně a na zámku. Vstup na tuto akci je zdarma.

Do reálky na film, ale i na výstavu

„Chceme představit kraj lidem trochu populárním způsobem, proto je zveme na komentované prohlídky úřadem i na Čaj o páté s radními. Tam se mohou v příjemném prostředí zeptat u šálku čaje na to, co je zajímá," říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, jenž některé ze skupin provede osobně.

„Krajské zřízení funguje už třináct let. Lidé si na Dni Pardubického kraje i díky novému informačnímu letáku mohou uvědomit, kolik organizací kraj zřizuje a financuje a čím vším se zabývá. Díky zapojení našich kulturních institucí uvidí, že to nejsou jen opravy silnic, střední školy, sociální služby a nemocnice, ale že se také podílíme na společenském životě kraje," připomíná současný první náměstek hejtmana a historicky první hejtman Pardubického kraje Roman Línek.

Po celý den se bude promítat v sále Jana Kašpara. Ke zhlédnutí budou medailonky oceněných osobností, různé zajímavosti z kraje, ale také hraný film Obchodníci, který se v loňském roce natáčel v Pardubickém kraji.
„V předsálí pak bude k vidění výstava velkoformátových fotografií s názvem Po stopách moderní architektury Pardubického kraje," upřesňuje tiskový mluvčí kraje Jakub Rychtecký.

Stánky na Komenského náměstí pozvou zájemce na ochutnávky oceněných regionálních potravin a nápojů. BESIP připravil zážitkové zdolání trati v takzvaných opilých brýlích, které simulují 1,5 promile alkoholu za volantem. Ukázky své techniky tu představí hasiči, policisté a záchranáři, chybět nebude ani horská služba. Ta se určitě bude hodit i při výstupu na nejvyšší horu Pardubického kraje. „Králický Sněžník bude stát před reálkou ve fotoateliéru a bude možné jej zdolat s různými rekvizitami a pořídit si okamžitou vrcholovou fotografii," zve na akci hejtman Martin Netolický, který si chystá do hor většinou lyže. Vy se tam můžete vydat třeba s ploutvemi, protože ti nejvtipnější horolezci získají ceny.

Zamiřte do krajské knihovny za historií

Ke Dni Pardubického kraje se připojily i jím zřizované kulturní instituce. Krajská knihovna pozvala na návštěvu všechny generace zájemců o literaturu i o historii. Na komentovaných prohlídkách totiž představí jindy nepřístupná sklepení.
Velké růžové čtvrtky pokryjí nádvoří pardubického zámku. Studenti pardubického Gymnázia Dašická tu budou vytvářet 35 metrů čtverečních velkou zvětšeninu obrazu Karla Malicha Ruce.
Výstava k 90. narozeninám tohoto výjimečného umělce bude otevřena zdarma ve Východočeské galerii.

Východočeské muzeum pak mimořádně zpřístupní protiatomový kryt a kapli Tří králů, která sloužila rodině Pernštejnů.