Detektivové největší české pojišťovny odhalili nejvíce podvodů v oblasti majetkového a úrazového pojištění. Z Pardubického kraje je také podvodník, který chtěl podruhé u pojišťovny účtovat za rozbitou střechu domu. „Muž nahlásil událost, kdy mu vichřice a krupobití poškodily hospodářské stavení tak silně, až došlo k částečnému zborcení. Klient ale oznámil podobnou škodu již o pár let dříve, kdy jeho stavení poškodila tíha sněhua za to dostal více než půl milionu korun,“ uvedla mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková.

Vyšlo najevo, že majitel domu střechu po první události vůbec neopravil a nemovitost se snažil prodat. Marně, a tak si vymyslel škodu.

Takových historek slyšeli detektivové pojišťovny v Pardubickém kraji celou řadu. Další výtečník neváhal a dokonce svůj dům podpálil.

„Starší muž nahlásil požár rodinného domu, ke kterému mělo dojít kvůli závadě na elektroinstalaci. Událost však vykazovala několik podezřelých znaků, a tak jsme zahájili šetření. To prokázalo, že muž byl častým návštěvníkem herny a díky tomu byla jeho finanční situace velmi špatná,“ popsala případ Buriánková.

Muž se nakonec přiznal, že se snažil dům sám zapálit, aby se díky penězům z pojistky zbavil dluhů. O ty se totiž už delší dobu nevybíravým způsobem hlásil věřitel.

Falšování lékařských zpráv

Podvodníci se také zaměřují na oblast životního a úrazového pojištění. Nejčastěji jde o případy, kdy se lidé snaží co nejvíce prodloužit dobu svého léčení a tím neoprávněně získat od pojišťovny vyšší pojistné plnění. Mnohdy také lidé falšují lékařské zprávy. K pojistným podvodům se často uchylují lidé, kteří mají finanční problémy. „Jde o nepříliš úspěšné podnikatele, hazardní hráče nebo o osoby závislé na různých návykových látkách.V oblasti pokusů o pojistný podvod se ale ocitá i řada jinak bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události,“ uzavřela Buriánková.

Lidé si mnohdy ani neuvědomují, že pojistný podvod je trestný čin a že za něj mohou strávit i několik let ve vězení.