„Registraci dobrovolníků jsme spustili v pátek 23. října, k pondělku už máme přihlášených na tři sta zájemců o výpomoc v nemocnici, z nichž zhruba padesát deklaruje zdravotnické vzdělání. Přihlášené dobrovolníky budeme v následujících dnech třídit podle odborností i zkušeností a postupně je oslovovat podle potřeb jednotlivých oddělení všech našich nemocnic,“ uvedla mluvčí NPK Karolína Frýdová.

Nejen nemocnice, ale už i různé sociální ústavy nebo domovy zápasí kvůli epidemii koronaviru s nedostatkem personálu. Řada zdravotníků je nemocná, v karanténách nebo doma s dětmi na OČR, příliv pacientů je přitom stále vyšší. Do podobného náboru se pustil například i Český červený kříž nebo už na jaře projekt Sestry v záloze. Dobrovolníci bez zdravotnického vzdělání podstupují krátký ošetřovatelský kurz, aby si osvojili základy práce.

Martin Netolický
Hejtmanem se stal dle očekávání znovu Netolický

„Studenti Fakulty zdravotnických studií a Fakulty chemicko-technologické mají teď při nouzovém stavu dokonce pracovní povinnost, týká se to v součtu asi 400 studentů. Dobrovolníky se ale teď při distanční výuce stávají i mnozí studenti z jiných fakult,“ uvedla mluvčí Univerzity Pardubice Martina Macková.

Například studentka Fakulty ekonomicko-správní Míša začala pomáhat s vyřizováním telefonátů nemocných na speciální covid lince. Budoucí zdravotnický záchranář Martin Kubát v současnosti drží služby na ARO v Chrudimské nemocnici.

„Pracuji od začátku září, 40 hodin týdně v rámci mé odborné praxe,“ dodal Martin.

Adéla Klegerová, která je jednou z budoucích zdravotních sester z Fakulty zdravotnických studií, pomáhá třikrát v týdnu v léčebně dlouhodobě nemocných. „Pracuji tady už třetí rok. Ve všední dny chodím na noční nebo beru víkendové služby denní i noční. Je to náročné, ale baví mě to,“ říká Adéla.

Mezi lidmi se šíří i výzvy k finanční podpoře zdravotníků či nemocnic. Nemocnice však nyní víc než peníze potřebují personální pomoc: kohokoliv, kdo má ruce a nohy.

Víc se testuje

Nemocnice v kraji změnou rezervačního formuláře, aby umožnil i odhlašování, a rozšířením provozních dob odběrových míst navýšily kapacitu testování na 1400 lidí denně. Doposud bylo maximum 1100 testů. Drive-in v pardubické nemocnici nyní funguje sedm dní v týdnu, ostatní tři stanoviště v Chrudimi, Litomyšli a Ústí nad Orlicí pak každý všední den. Došlo i k navýšení celkové hodinové kapacity na 40 osob za hodinu. Nově lze na testy jít pouze přes rezervační formulář, aby se předešlo zmatkům kvůli neobjednaným pacientům.