Deník s vámiVLTAVA LABE MEDIA vám přináší nový projekt Deník s vámi - moderovaná diskuze s hejtmany jednotlivých krajů České republiky na důležitá regionální témata.

Jeden z nejmladších českých krajů patří k nejlepším místům pro život. V anketě, která srovnává třeba dostupnost zdravotní či sociální péče, životní prostředí nebo nezaměstnanost se umístil na druhém místě. Hned za Prahou. Takový výsledek nespadl po šestnácti letech jeho historie z nebe. Zároveň to neznamená, že je krajem pouze spokojených lidí, kde všechno perfektně klape, a je možné usnout na vavřínových listech.

Jaké jsou slabiny tohoto východočeského kraje? V čem je potřeba přidat, aby lidem veřejná správa sloužila co nejlépe? Na jaké dobré zkušenosti může kraj navazovat a podporovat je?

Pardubický krajNad směřováním kraje do budoucna s využitím dosavadních zkušeností se dnes schází na pozvání Deníků, nejčtenějších novin v Pardubickém kraji, staronový pardubický hejtman Martin Netolický s osobnostmi, které život v tomto regionu zásadně ovlivňují. Právě doba Adventu je příležitostí k setkávání a diskusím.

Redakce Deníku, která život v regionu bedlivě sleduje, se ujala zprostředkování diskuse, která může přinést smysluplné nápady, úvahy či řešení.

A o čem zejména se dnes v sále Zastupitelstva Pardubického kraje právě teď diskutovalo?

Elektrárny OpatoviceKraji velice chybí vyhovující dopravní tepna: přetížený tah z východních Čech na Moravu patří mezi nejvyužívanější silnice v zemi. Obyvatele Vysokého Mýta, Litomyšle či Svitav nadměrná doprava zatěžuje a zhoršuje životní prostředí v jejich městech. Lidé nejen z Pardubického kraje proto netrpělivě sledují přípravu spásné rychlostní silnice D35. Má chybějící dálnice dopady na podnikatele?

Online reportáž

Setkání s hejtmanem: Zdravotnictví, doprava a cestovní ruch v Pardubickém kraji

10:21

Náš on-line přenos pomalu končí. VLTAVA LABE MEDIA děkuje hejtmanovi Pardubického kraje Martinu Netolickému a za záštitu. Následovat bude neformální diskuze účastníků.

10:20

Tomáš Gottvald ke zdravotnickému vzdělávání: Zdravotnický asistent v ČR nemůže bez dozoru dělat prakticky nic. Co se týká lékařského vzdělávání, tam je třeba změnit financování vysokých škol, aby byla možnost navýšit počet absolventů. Zájem o střední školy i o vysoké školy klesá. Poměr absolventů lékařských fakult je 80:20 ve prospěch žen. Například chirurgické obory mohou mít velké problémy.

10:19

Martin Netolický k dotazu na vzdělávání: Snažíme vycházet vstříc poptávce z území. Zakládáme nové obory – například autolakýrník, klempíř, které jsou žádané zaměstnavateli. Máme v kompetenci střední vzdělávání, udělali jsme jednu věc, v Ústí nad Orlicí jsme povolili obor všeobecná sestra, abychom vyšli nemocnicím vstříc. Obor se postupně rozjíždí, uvidíme, jaký o něj bude zájem, předpokládáme, že bude velký.

10:10

Jří Doležal, předseda představenstva Krajské hospodářské komory.
Můžeme vytvářet tlak na počet absolventů středních a vysokých zdravotních škol. Slyší na to vláda, že je třeba zvýšit počet míst na těchto školách?
V Pardubicích se myslím zanedbaly obchvaty. Pro podnikatele v době špiček začíná být město téměř nedostupné. Věřím tomu, že by měla nastat spolupráce na těchto tématech.

Celá on-line reportáž ZDE