V Pardubickém kraji bude od zítřka možné navštívit například Exotiku na ranči, která sídlí v Bítovanech na Chrudimsku.

Narodily se opičky

Manželé Blažkovi začali budovat ranč v roce 2017 bez dotací nebo grantů. A postupně ho rozšiřují. Domov u nich mají koně, kozy, ovce, lamy a nově i antilopy. Návštěvníci mohou vidět také klokany, mývaly, nosály, surikaty nebo mangusty. Děti jistě potěší zástupci primátů – kočkodani, lemuři, giboni nebo tamarín pinčí. A kdo má rád šelmy, uvidí karakala, servala, rysa a pumu. „Narodila se mláďata, máme například půroční gibonku, kočkodana a další. Areál oproti loňskému roku prošel změnami,“ zve k návštěvě spolumajitelka ranče Jana Blažková. Pro příchozí bude připravena dezinfekce, patřičné rozestupy jsou samozřejmostí. K občerstvení poslouží automaty na nápoje a cukrovinky, ale i výdejní okénko. Do areálu velikosti jednoho hektaru může najednou přijít až 150 lidí.

Na uvolnění přísných podmínek zareagovala i farma Apolenka, která sídlí v pardubické části Spojil. „Pokud zase vláda nepřistoupí k dalším změnám, plánujeme otevřít 8. května,“ potvrzuje Diana Houdová ze sdružení Apolenka. Tato organizace nabízí širokou škálu služeb zejména pro osoby se zdravotním postižením. Na co se mohou nejmenší návštěvníci těšit? „Třeba na malé lamičky, jehňata a kůzlata,“ dodává Diana Houdová.

Ilustrační foto.
Od pátku jezdí po Chrudimi již za peníze

Školáci nepřijeli

Koronavirová opatření uzavřela i velmi oblíbený Babiččin dvoreček v Licibořicích na Chrudimsku. Právě mezi domácí zvířátka v tuto dobu každoročně míří předškoláci a školáci ze širokého okolí. Letos nepřijel nikdo. „Otevřeme až začátkem letních prázdnin. Přestávku využíváme k různým rekonstrukcím a opravám,“ říká Marie Sýkorová z Babiččina dvorečku, který ve statku vybudovaném před čtyřmi sty lety nabízí návštěvníkům seznámení s domácími zvířátky. Mnohé městské děti tak mohou možná poprvé vidět živého krocana, kozu nebo krávu. Zavřená do prázdnin zůstane i Dědečkova obůrka, ve které žijí lesní zvířata. Jak Marie Sýkorová poznamenala, ve dvorečku se s největší pravděpodobností uskuteční tradiční tábory.

Vstupenky na e-shopu

Kdo chce vyrazit s dětmi do vzdálenějších zoologických zahrad , měl by si dopředu zjistit důležité informace. Například jihlavská ZOO, která otevřela venkovní areál už v pondělí, upozorňuje na nutnost zakoupit si vstupenku nejpozději den předem na jejím e-shopu.

Petr Děděk
Pitter je ze hry. Majitelem Dynama se nejspíš stane Dědek