Z Kunvaldu se před polednem vrátil do Žamberka, kde se podíval do Muzea starých strojů a technologií. Odpoledne poobědval se starosty z regionu v Evropském domě v Králíkách, navštívil zdejší sídlo Policie ČR a poslední oficiální zastávkou v kraji před návratem do Prahy byl brífink na Kramářově chatě na Suchém vrchu. Nakonec ještě zamířil do nedaleké dělostřelecké tvrze Bouda.

Na Kramářově chatě v krátkém tiskovém brífinku shrnul poznatky ze své cesty, budeme se tomu více věnovat v příštích dnech.

Cestu doprovázala přísná bezpečnostní opatření, nad mnohými se podivovali i samotní novináři. I pro ně bylo mnohdy nemožné se k prezidentovi dostat blíž než na několik desítek metrů. Obtížná byla proto často fotodokumentace a na každé zastávce byli i akreditovaní novináři ochrankou prezidenta zevrubně kontrolováni. Jen o pár metrů dál stojící veřejnost přitom nikoliv.

"Velmi formální, neosobní návštěva," glosovalo to otráveně několik přítomných novinářů. Zkrátka se ale držel i samotný prezident. Na jeho zastávkách ho vítaly z chodníku desítky lidí. Například v Žamberku na ně ale jen z dálky zamával a nasedl do auta.

Na Kramářově chatě na Suchém vrchu Petr Pavel shrnul před novináři program své návštěvy a přislíbil, že se do krajů vrátí.

„Avizovali jsme, že v dalším období budou pokračovat návštěvy v krajích, ale ne už tímto způsobem. Chceme se zaměřit na konkrétní oblasti a místa. A nebudeme jezdit do těch samých měst a firem, kde jsme už byli. Budeme chtít pokrýt širší spektrum. Takže při příští cestě do Pardubického kraje navštívíme jiná města než nyní, ale seznam dopředu dávat nebudeme protože budeme vycházet z jednání s kraji a obcemi,“ sdělil prezident Petr Pavel.

V nadcházejících týdnech má v plánu ještě dvě jednodenní návštěvy krajů, které navštívil ještě před inaugurací, a to Ústeckého a Karlovarského kraje. „Následně se budeme věnovat všem tématům z krajských návštěv a v letních měsících k nim chystáme několik kulatých stolů.

Itinerář druhého dne návštěvy prezidenta Petra Pavla a paní Evy Pavlové v Pardubickém kraji, kdy se věnoval Orlickoústecku


Středa 22. května

8:45 – 9:15 prohlídka statku U Svatého Jána, Kunvald

9:20 – 10:50 debata se zemědělci, statek U Svatého Jána, Kunvald

11:00 – 12:00 návštěva Muzea starých strojů a technologií, Žamberk

12:30 – 14:00 oběd se starosty, Evropský dům, Králíky

14:15 - 14:45 návštěva Policie ČR, Králíky

15:15 - 15:30 tiskový brífink prezidenta Pavla, Kramářova chata na Suchém vrchu

odpoledne odjezd do Prahy

Podívejte se na záznam úterní debaty ve Vysokém Mýtě. Petr Pavel tady mluvil s lidmi o svém divokém dětství, Ukrajině i maturitě. A o tom, jak se rozhodl být prezidentem:

Proč se Petr Pavel rozhodl být prezidentem? | Video: Deník