„Celý region má ohromný rozvojový potenciál, avšak řada investic je řešena bez větší koordinace a nastavení priorit,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. V oblasti cestovního ruchu tak zástupci kraje Gurii pomohou vytvořit koncepci, která pomůže rozvoji turisticky významných oblastí.

„Nejedná se jen o Černé moře, ale také horské oblasti, které čeští turisté hojně vyhledávají. Jednoznačně slabou stránkou je infrastruktura, a to nejen silniční, ale i v rámci služeb pro turisty,“ sdělil krajský radní René Živný.

I Pardubický kraj se bude od Gurie učit. V Ozurgeti, hlavním městě regionu, funguje multioborová střední škola, která má více než sto smluv se zaměstnavateli. Kraj tak chce převzít zkušenosti s duálním systémem vzdělávání.

Stopy východních Čech vedou také do regionu Mtskheta-Mtianeti, jehož gubernátor Shalva Kereselidze seznámil zástupce Pardubického kraje s rozvojovými prioritami regionu. V této oblasti se již vloni kraj zaměřil na cestovní ruch a školství, nyní jsou velkým tématem také sociální služby a neziskový sektor, které jsou u nás podle hejtmana na mnohem vyšší úrovni. Spolupráce má také přispět k decentralizaci rozhodování v Gruzii.

„Gruzie je příkladem toho, když je o projektech v regionu rozhodováno z centra. Dochází tak k tomu, že vláda v Tbilisi rozhodne vybudovat něco, co samotný region pro svůj rozvoj ani nepotřebuje,“ informoval hejtman s tím, že nyní je připravena decentralizace veřejné správy.