A to není jediný úspěch  dvanáctičlenné české reprezentace. V kategorii mužů starších 30 let vyhrál profesionální hasič Pavel Kubín z Jičína. Češi získali celkem sedm medailí a potvrdili tak, že patří mezi evropskou špičku. Mimo jiné vybojovali v družstvech mužů starších 40 let bronz, a to i zásluhou Štěpána Karbana z Jičína. Celkem se šampionátu účastnilo 131 borců z celé Evropy.
„Všichni ostatní závodníci startovali až po mně, takže nebyl prostor k taktizování. Neponechal jsem nic náhodě a od prvních vteřin jsem to napálil na maximum," říká šampion Lukáš Novák.
Mistrovství Evropy bylo přitom velice vyrovnané. Domácí borec Joachim Posanz totiž ještě před čtvrtou disciplínou vedl před Lukášem o pět vteřin. Posledním úkolem byl výběh do věžáku do 16. podlaží a až tady se o titulu Nejtvrdší hasič Evropy rozhodlo. Německý reprezentant zaostal o 14 vteřin, což Novákovi bohatě stačilo k vítězství.
„Schody už jsou o hlavě. Nesmíš si připustit, že bys na vteřinku polevil, protože to je konec. Jsem rád, že jsem ze sebe po třech disciplínách dokázal vyždímat poslední zbytky sil, a pohár vezu zase domů. Už jsme si na sebe zvykli," dodává se smíchem Lukáš Novák.
O úspěchu českých hasičů svědčí fakt, že v absolutním pořadí se umístili všichni naši borci do první čtvrtiny celkové výsledkové listiny.

Co je to TFA – Nejtvrdší hasič přežije

• Soutěž je pojata jako simulace zásahové činnosti a hasiči při ní soupeří 
v zásahovém kabátu, přílbě a s dýchacím přístrojem.
• Skládá se ze čtyř disciplín: Běh s požárními hadicemi a proudnicí na určenou vzdálenost. Překážkový běh zahrnuje splnění dílčích úkolů – např. údery kladivem v hammer boxu, překonání dvoumetrové bariéry, přenos raněného, přenášení barelů. V další disciplíně hasič vyleze po lešení a vytáhne břemeno nahoru pomocí lana a potom sestoupí dolů. Poslední je výstup po schodech ve výškové budově.

Lukáš Novák na mistrovství Evropy v disciplínách TFA v německém Mönchengladbachu.