VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Holín je na suchu, lidé tu hasí žízeň vodou ze státních rezerv

Chrudimsko - Kvůli přetrvávajícímu suchému období platí od čtvrtka na Chrudimsku zákaz nakládání s povrchovými vodami.

7.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Lidé nesmějí zalévat své zahrádky vodou z řeky Chrudimky a vodu je zapovězeno odebírat také z dalších říček a potoků, jež protékají všemi ostatními obcemi v katastrálním území správního obvodu obce s rozšířenou působností. Nedostatek vody v Chrudimce, Novohradce, Krounce, Ležáku a ve většině dalších toků totiž již ohrožuje život ryb a ostatní vodní fauny.

ZÁKAZ ODBĚRU POVRCHOVÝCH VOD
kompletní znění v PDF

Vysychají ale i mnohé studny s pitnou vodou. Bez okamžitého zásahu samosprávy městyse Bojanov by už například neměli co pít lidé v tamější místní části Holín. „V Holíně se nachází pět nemovitostí, které už byly zhruba tři dny bez vody. Jelikož v širším okolí nikdo nedisponuje cisternou na pitnou vodu, ale pouze na vodu užitkovou, poslal jsem žádost na Státní fond hmotných rezerv. Domluvili jsme se na přistavení cisterny o objemu tří krychlových metrů. Jelikož je naše žádost řádně odůvodněna, půjde o bezplatnou zápůjčku. Zbývá se jen dohodnout na platbě za dopravu," říká starosta městyse Milan Michálek. Cisterna bude lidem v Holíně prozatím k dispozici do 1. října. Mezitím se uvidí, nebude-li nutné lhůtu ještě prodloužit. Starosta Michálek říká, že sucho, jaké je teď, dosud v Bojanově nezažil. Samotný Bojanov a část Horního Bezděkova jsou naštěstí napojeny na obecní vodovod, jehož zdroj je dostatečně vydatný. Těžko ale ještě říci, jak dopadnou studny v Kovářově nebo v Hrbokově.

Vody ubývá i jinde. Starosta Krouny Petr Schmied například uvedl, že jedna rodina z Čachnova už nemůže napájet svá hospodářské zvířata vodou z vysychající domovní studny. Dobytek je teď proto odkázán pouze na vodu z nedalekého potoka.

S nedostatkem vody zápasí i účastníci dvou táborů v přírodě u Svratouchu, kde jeden z táborů organizují krounští hasiči. Pitnou vodu jim teď do tábora dodává právě blízký Svratouch a pro vodu na mytí si hasiči s cisternou jezdí do domovské Krouny.

Nadále platí, že lidé napojení na obecní vodovodní sítě si moc starostí dělat nemusejí. A zákazníci Vodárenské společnosti Chrudim už teprve ne. „Kapacita našich zdrojů je více než dostatečná, takže v případě potřeby můžeme značné objemy vody předávat i do dalších propojených okresů," ujistil ředitel společnosti Roman Pešek.

Vodárenská společnost Chrudim nabírá vodu především z Křižanovické přehrady a z podzemních zdrojů v Podlažicích. Voda se poté mísí a ošetřuje v úpravně ve slatiňanském Monaku.

Autor: Marek Nečina

7.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skauti z Brna přivezli v neděli ráno do Pardubic Betlémské světlo.
7

OBRAZEM: Betlémské světlo doputovalo na východ Čech

Basketbalové utkání Kooperativy NBL mezi BK JIP Pardubice (v bíločerném) a Basket Fio banka Jindřichův Hradec (v modrém) v pardubické hale na Dašické.
21

Podruhé v týdnu „vybrali“ Fio banku. Lup byl poloviční

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Na Štědrý den se bude zpívat

Pardubicko – Na Štědrý den, který letos připadá na neděli, není nutné sedět doma. Na Pardubicku se chystá celá řada akcí.

I devadesát dětí z chudých rodin čeká, že dostanou dárek

Pardubice – Vloni sháněla Oblastní charita Pardubice dárek pro děti z padesáti chudých rodin. Letos už má v péči ohrožených rodin devadesát a další dárky by uvítala pro více než 50 dětí, kterým pomáhá na Chrudimsku.

Starý Mateřov? Poctivost zlepšila kvalitu tréninků

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Překročená meta, ale… SK Starý Mateřov se v nejnižší krajské soutěži už zabydlel. A zejména v domácím prostředí nahání soupeřům hrůzu. Asistent trenéra MARTIN MEDUNA, si ale uvědomuje, že postavení i bodový zisk jeho týmu mohl být lepší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT