Nejčastějším zraněním bylo poranění kloubu, zlomenina a zhmoždění.

Nejvíce úrazů bylo 
v Krkonoších

K nejčastějším zraněním v letošní zimní sezoně docházelo na lyžařských svazích.

Při sjezdovém lyžování se zranilo 3382 osob a na snowboardu 1257 osob. Celkově se na horách v zimní sezoně zranilo 5908 osob.

„Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše s počtem 2222 zraněných osob, následují Jeseníky a Orlické hory. Na  horách se v uplynulém zimním období zranilo také velké množství zahraničních návštěvníků. Nejvíce, stejně jako v minulé sezoně, Poláci, Němci a Holanďané," řekl náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

„Zaznamenáváme sice snížení počtu zraněných, ale to je především důsledek pozdějšího začátku provozu lyžařských areálů v této sezoně a menší návštěvnosti hor. Tu ovlivnily značné povětrnostní a teplotní výkyvy během zimy. Ke snížení počtu zranění jistě přispělo i deset FIS pravidel pro chování na sjezdových tratích, jehož zveřejnění jsme opět věnovali zvýšenou pozornost," doplnil náčelník republikové Horské služby Jiří Brožek.

Přibyla těžká zranění

Dodal, že Horská služba sice zaznamenala úbytek lehkých zranění, ale naproti tomu nárůst počtu zranění těžkých a tím také počtu zásahů s pomocí vrtulníků Letecké záchranné služby. „Ubylo také množství úrazů hlavy. To přičítáme stálé kampani za používání lyžařských přileb a také akci Chraňte mozky, která začala loni na podzim a na které se masivně podílíme," řekl Jiří Brožek. Svou roli v náročnosti zásahů Horské služby v této sezoně hrálo i velké množství sněhu ve všech horských oblastech.

„Naši záchranáři od prosince 2011 provedli mnoho záchranných akcí, ne všechny však měly charakteristiku pátrání. Turisté, které bylo nutné zachránit, totiž obvykle věděli, kde se nacházejí, ale nebyli schopni se v náročném terénu vzhledem k množství sněhu sami pohybovat," uvedl Adolf Klepš.

Řada ztracených návštěvníků hor také využila nové aplikace pro mobilní telefony pro přivolání pomoci nebo určení přesného místa výskytu a navedení záchranářů Horské služby.