Největší účast za poslední dobu, 111 delegací, se účastnilo pietního setkání ve vyhlazené obci Ležáky. Největší účast však zkazila i kontroverzní přítomnost zástupců islamofobického hnuti. Mezi věci položenými pod pomník obětí tak přišla i stužka s kovovou plackou Bloku proti islamizaci.

Účastí a prezentací tohoto hnutí byla nepříjemně překvapena řada účastníků, organizátoři před pietním aktem museli i zasáhnout. Pardubický aktivista Martin Duben musel na pietní akt svléknout kabát, který na zádech zdobí velké vyobrazení přeškrtnuté mešity. Po skončení oficiálního obřadu se v něm ale nechával fotit přímo před pamětní deskou se jmény zavražděných.

Svou účast na pietním aktu se islamofobové předem pokusili skrýt. Nepřihlásili se na ni jménem svého hnutí, ale jako „Koalice nezapomeneme".

„Otázka zní, zdali můžeme někoho vykázat. Pokud nemá na sobě vyloženě symboly, které jsou zakázány: hákový kříž, rudá hvězda, tak nemůžeme dělat vůbec nic. Byla tam policie, ochranky ústavních představitelů a nikdo nezakročil, protože tento symbol není zakázaný," uvedl ředitel Milouš Červencl, ředitel památníku Lidice, pod který Ležáky spadají. Nebylo to poprvé, co se ukázali na pietní akci věnované obětem Heydrichiády.

„Už po pietě v Lidicích jsem požádali ministerstvo vnitra, aby k tomu vydalo stanovisko, jak dále postupovat. Vypadá to, že bude zase běžné, že se budou zneužívat tato pietní místa a tyto vzpomínkové akce k propagaci strany nebo uskupení, které propaguje násilí," dodal Milouš Červencl.

PROPAGACE NÁSILÍ NA MÍSTĚ ZLOČINU NACISTŮ

„Pro mě je to propagace násilí, protože to je proti islámu. Přeci jen je zde nějaká svoboda lidských práv a vyznání zaručená ústavou. Sem na pietní místo takové projevy prostě nepatří. Nemají tam chodit s tímto označením. Pakliže jdou uctít ty, kteří za nás položili životy, nemá to se současnou politikou nic společného. Je to otázka morálně etické roviny a ta nám mnohdy chybí," konstatoval Červencl.

HORSKÁ: TITO LIDÉ ZDE NEMAJÍ CO DĚLAT

Xenofobní symbolikou na místě ležácké tragedie byla velmi nemile překvapena i místopředsedkyně Senátu.

„Myslím si, že se zneužívá situace a demokracie, která zachovává možnost svobodně se vyjádřit. Je a bude vždy málo razantní i proti zneužívání pietních míst," komentovala událost Miluše Horská.

„Myslím, že v tomto případě si to organizátoři měli pohlídat, aby nedocházelo k takovým excesům, protože si myslím, že tyto islamofobní partičky opravdu nemají co dělat v Ležácích. I v rámci demokracie by se v tomto mělo přitvrdit a měli by být nekompromisně posláni pryč," domnívá se senátorka Miluše Horská.