VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Kovář. Na kole se tři měsíce prošlapával Austrálií

Pardubice – Tři měsíce na kole brázdil pardubický dobrodruh Jan Kovář nejpodivnější kontinent světa. Austrálii. V zemi klokanů našlapal přes osm a půl tisíce kilometrů a ocitl se v mrazu i uprostřed stepního požáru.

30.9.2017
SDÍLEJ:

Země kontrastů - marsovská rudá, ostré slunce a čistě modrá obloha. Foto: Jan Kovář

„Austrálie je velmi krásná země s krásnou přírodou a pohostinnými lidmi. Ale dala mi také zabrat víc, než některé moje jiné cesty. Tři měsíce jsou ale stejně málo, chtělo by to alespoň půl roku,“ říká Jan Kovář.

Odstartoval 26. června z Perthu a za tři měsíce dorazil do Melbourne. Cesta jej vedla na sever do pouští, na východ a zpět na jih.

"V Perthu jsem měl první bod – setkání s Čechoaustralany, kteří mě dva dny "školili" z toho, co je to Austrálie a zásobili radami kam vyrazit. Jejich rada byla po pobřeží Indického oceánu, ale to se mi zdálo moc jednoduché. Mě se totiž líbila Central road neboli centrální silnice. Z Perthu jsem vyjel ještě v hustém provozu, ale to se vzdáleností od civilizace sláblo. První co mě zaskočilo, byly teploty. Přes noc bylo i mínus, ráno byla jinovatka. Zato přes den bylo kolem pětadvaceti. Dál do pouště už to bylo třeba 35, ale to byla takzvaná australská zima.  Časový posun tam byl deset hodin. Navíc tam už v šest hodin tamního času bývá tma," započal pardubický dobrodruh líčené své cesty.

V té chvíli ještě jel po asfaltu a netušil, že pojede asi tak 1200 kilometrů po písečné silnici.

Město Laverton. Tady končí asfalt a legrace a začíná 'dálnice'

„Asfalt skončil v Lavertonu. Tam bylo posledních 500 metrů asfaltu a dál už jenom buš a v tom vyjetá silnice. Tady byl poslední civilizační bod na několik set kilometrů, takže jsem se dozásoboval co to šlo. Zjevení cyklisty se tu prý opakuje jednou, maximálně dvakrát do roka. Já žádného dalšího nepotkal. Kde jsem jel, občas zastavilo auto, kdy mi řidiči nabídli vodu. To jsem samozřejmě vítal, protože kvůli zátěži jsem vezl jen tak 4 až 5 litrů. A stalo se, že jsem jeden den neměl vodu a ani nikoho nepotkal. Noci tam byly chladné, takže jsem oheň rozdělával, ale bylo třeba dbát pravidel, abych nezaložil požár,“ popisuje první stovky kilometrů. 

Země kontrastů - marsovská rudá, ostré slunce a čistě modrá obloha.

Centrální silnice není přesný pojem.  Ve skutečnosti jsou to vyjeté koleje od aut a kamionů. "Ale jet na kole se v tom místy nedá, takže jsem ho chvílemi musel i vést. Třeba deset kilometrů v kuse. Asi za 1300 – 1400 kilometrů po téhle trase začínají ty přírodní divy. První byla Kata Tjuta neboli mt. August. Ta je věší než legendární skála Uluru, které je odtud asi čtyřicet kilometrů a je taky značně populárnější. Tam jsem se chtěl podívat a vylezl jsem i nahoru. Odtamtud jsem zamířil na Kings canyon, který dokola měří sedm kilometrů a celý jsem si ho obešel. Já raději tu přírodu, velkoměstům jsem se vždy vyhýbal, pokud to nebylo vysloveně nutné,“ říká Jan Kovář.

„Dál na sever za Uluru už začala setkání s místní zvířenou – velbloudy a taky jedno mládě zmije útočné. Jako jsou u nás vrabci a kosáci, tak od Perthu byli papoušci, nejčastěji korely. V noci mě taky několikrát probudil pes dingo," popisuje cyklista. Dál pokračoval po špatné cestě. Ujet 120 kilometrů k městu Alice Springs trvalo dva dny. "Dobrá zpráva byla, že za Alice Springs zase začínala velká silnice. Města po cestě jsou spíš takové obydlené zastávky, kde je nějaký ten obchod a pár chalup. Nad Alice Springs také prochází obratník kozoroha a začíná tropická oblast Austrálie. Mimochodem jsem jel i přes oblast, která je prý častým místem pozorování UFO, já jsem ale nic takového neviděl,“ popsal další etapu putování. 

Zato zažil kousnutí neznámého australského pavouka. O Austrálii se říká, že vše, co se tam hýbe, vás chce zabít. Naštěstí se tato pověst tentokrát pletla. Pro případ pokousání jedovatým hadem však místní krajané zcela vážně radili použít rychle škrtidlo a rozřezání ruky, aby co nejvíce jedu vyteklo s krví na zem a ne do těla. Tyhle triky naštěstí náš turista nemusel použít. Jiného nebezpečí si ale užil od ohnivého živlu.

„2. srpna jsem přijel do oblasti, kde zuřily požáry. To jsem se opravdu bál, protože plameny obklopovaly celou silnici všude kolem. Strávil jsem tam dvacet minut. Držel jsem se na straně, kde už bylo více vypáleno a pokud možno po větru. Namočil jsem si šátek do vody, dal jej přes obličej a pokračoval. Dostal jsem sem tam nějakou šlehu horkým vzduchem a chytil nějakou tu jiskru. Když jsem se na konci z té oblasti vynořil, místní se shodli na tom, že to byl hazard, ale já to přežil,“ popisuje Jan Kovář.

Příroda se proměnila až blízko východního pobřeží Austrálie za městem Monut Isa.  "To je vyhlášené hornické středisko hlavně kvůli mědi. Tam jsem se seznámil s jedním místním podnikatelem, u kterého jsem v domácnosti i zůstal. Viděl blázna na kole, pozval mě dál k sobě a už jsme v kontaktu a posíláme si emaily. Byly tam sladkovodní rybníky, kde měli žít krokodýli, ale žádného se mi najít nepodařilo. Zato tady konečně začali být klokani, na které jsem se těšil a také pštrosi, protože tam opět začínala ta méně obydlená část Austrálie. To už byla východní čtvrtka kontinentu. Oblast nedohledných farem, kdy mi do cíle zbývalo asi 800 kilometrů k civilizaci. Vody tu moc není, zato jsem narazil na další požáry, i když už byly menší než ty předchozí. Mimochodem  - déšť jsem poprvé v Austrálii zažil teprve až 12. srpna," podotýká Kovář.

Hopkající symbol Austrálie.

"Pak přišlo město Barcaldine. Tam jsem se rozhodoval, jestli chci k pobřeží nebo vnitrozemím. Druhá možnost vyhrála, na pobřeží by bylo větrno a zima. Provoz tu byl hustší, ale to znamenalo asi tak deset aut za hodinu. Vnitrozemí východního pobřeží je zelenější. Dokonce tu byly i medvídci koala. Ty je složité hledat, jsou totiž vysoko na stromech a není jich zrovna mnoho. Také se mi stalo, že v jednu chvíli se ke mně přidali čtyři pštrosi a běželi vedle kola se mnou. Pštros je tady dost obvyklé zvíře i v periferiích měst, kde chodí jako u nás slepice po vesnici," popsal další zástupce australské fauny cestovatel.

Od konce srpna se zhoršovalo počasí a začala být zima. "Třeba jeden týden to byla jízda jen proti větru a to člověka dost unaví. Navíc občas i přišel i déšt. Na druhou stranu tady končí i věčná vyprahlá půda a začíná krásná příroda. Putování východní části mělo i své mínusy. Spousta mrtvých klokanů na silnicích," vzpomíná cyklista a dodává, že z cesty poslal domů 16 pohledů: "Já už jsem tady, ale pohledy ještě ne. Čekám, jestli dojdou."

Kolo cestou trpělo. „Stalo se, že jsem za den píchl třeba šestkrát. Kolikrát i dvakrát za půl hodiny. Je tam totiž spousta trnů z bodláků a kaktusů. Co bylo velké překvapení, byl nálet ptáka Magpie, který má takový zlozvyk zaútočit náletem na hlavu. První takové loupnutí do týla byl pro mě docela šok, ale místní jsou na to prý i zvyklí. Útočí buď kvůli mladým, nebo jen ze sportu,“ popsal zvláštnost místních opeřenců Jan Kovář.

„Zajímavé jsou ale třeba i cenové rozdíly. To co ve městě stojí třeba deset dolarů je v těch vzdálených oblastech i pětkrát dražší. A i proto tímto děkuji všem, kteří mě na cestu podpořili, že se tohle putování vůbec mohlo uskutečnit," říká.

Medvídek Koala. Je těžké je najít, ale podařilo se.

Na rozdíl od většiny míst, které v minulosti navštívil, tady kromě začátku cesty Kovář nepotkal jediného Čecha. "Setkal jsem se s Poláky nebo Rusy. V Melbourne jsem se snažil najít taková ta málo obydlená sídla. Vyrazil jsem na australské Pyreneje. Tady začaly i kopce. No, kopce… Místní mi tam jednou ukazovali cestu a tvrdili, že musím do velkého kopce. To, co považovali za kopec, jsem vyjel a pořád hledal to kýžené stoupání. Ukázalo se, že ta terénní vlnka byla všechno," popisuje s úsměvem.

"To už jsem se blížil k čtyřmilionovému Melbourne. Asi čtyřicet kilometrů před městem jsem dvě noci přenocoval a nafotil si okolí. Příroda tady víc připomíná tu Evropskou. Před odjezdem jsem musel ještě sehnat krabici, zabalil do ní kolo a nastoupil na autobus, který mě vyklopil až na letišti. V Melbourne jsem věnoval nějaké oblečení, stan a spacák místní charitě, nemělo cenu to vozit zpět, ale ani to vyhodit. A pak už domů. Austrálie je krásná zem, ale chtělo by to aspoň půlrok. Plány na příští rok už mám také. Jihovýchodní hranice Číny,“ dodává nezničitelný cestovatel Jan Kovář.

Autor: Jiří Sejkora

30.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce restaurace Tenis Klub Pardubice, Nástup možný IHNED. , Požadujeme samostatnost, zodpovědnost. Možnost profesního růstu., Nástup možný ihned., Zaměstnanecké výhody: Personální stravování, , První kontakt emailem. Pracoviště: A.c.in s.r.o. - provozovna i., Labská, č.p. 15, 530 02 Pardubice 2. Informace: Michal Smitka, +420 737 443 986. Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 120 Kč Technici v oblasti informačních a komunikačních technologií Servisní technik/technička IT / ICT L1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Brigáda / Stáž / Praxe, , správa ICT, dohledové centrum, technická podpora zaměstnancům firmy, servis uživatelům při nastavování SW apod.. Pracoviště: Experia group s.r.o., Masarykovo náměstí, č.p. 1544, 530 02 Pardubice 2. Informace: Jan Drobný, +420 464 601 820,777 912 350. Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 22 000 Kč Technici elektronici přístrojů, strojů a zařízení Montážní technik/technička rozvaděčů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rozjeli jsme nový projekt výroby rozvaděčů. Hledáme parťáky, kteří mají šikovné ručičky a zároveň se orientují v projektové dokumentaci. Práce je vhodná jak pro ženy, aktivní důchodce, tak pro studentíky při škole., Místo výkonu práce Přelouč. , Nástup možný IHNED na dobu určitou s možností prodloužení. , Co budeš dělat?, o instalovat a zapojovat skříňové nn rozváděče (>1000V), o označovat rozváděče a osazovat je ovládacími a signalizačními prvky, o zkoušet jejich základní funkce, o no prostě budeš součástí rozjetí celého projektu výroby rozváděčů, Co zajímá nás?, o máš papír v kapse (alespoň výučák) z oboru elektro (měření a regulace) ?Super, bez toho by to nešlo, o pyšníš se praktickými zkušenostmi s výrobou a montáží rozváděčů? Super, bez toho by to také nešlo, o vyznáš se v projektové dokumentaci a v ostatních papírech? Super, bude se ti to hodit, o nebojíš se práce a nemáš ručičky dozadu? Super, to budeme potřebovat , A co ti na oplátku nabídneme my?, o za málo peněz hodně muziky - to u nás rozhodně neplatí, o povyskočit na pódium klidně můžeš - vůdce smečky z tebe může být, o další školení a vzdělávání, o ovoce k snídani a oběd skoro zadáčo, o kopec srandy na firemních akcích, kterých není fakt málo - účast na rockových festivalech povinná, o kapr a šáňo, předtím, než si odejdeš válet šunky mezi placeným vánočním volnem, , , První kontakt telefonicky (v pracovní době 8:00 - 16:00) nebo e-mailem.. Pracoviště: S u m o s.r.o. - provozovna, Pardubická, č.p. 1400, 535 01 Přelouč. Informace: Lucie Havelková, +420 605 248 049. Obchod - Obchod Obchodní referent 30 000 Kč Obchodní referenti Obchodní referent/ka - referent/ka poprodejní péče o zákazníky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Přelouč, Nástup možný IHNED. , Náplň práce:, " péče o SVOS výrobky v poprodejní fázi, " vyřizování reklamací, " komunikace se zákazníky SVOS výrobků, " periodické inspekce SVOS výrobků u zákazníka (celosvětově - Afrika, Blízký východ, Asie), " prodej náhradních dílů včetně zajištění dodávek ND k zákazníkovi, " zajištění servisu / oprav SVOS výrobků, Požadavky:, " SŠ, VŠ, " znalost AJ slovem i písmem (na úrovni plynulé konverzace nutnou podmínkou), další jazyky jako španělština, francouzština, ruština výhodou, " zkušenost v mezinárodním obchodě, " komunikační a vyjednávací schopnosti, " příjemné a reprezentativní vystupování, " práce s PC - MS Office (MS Word, Excel, Powerpoint), CRM, IS, " flexibilita, spolehlivost, samostatnost, aktivní přístup, odolnost vůči stresu, " schopnost a ochota cestovat do zahraničí, " řidičský průkaz skupiny B, Zaměstnanecké výhody: , " stabilní zázemí strojírenské firmy v regionu, " zajímavou a tvůrčí práci, " možnost realizace vlastních vizí a osobního růstu, " jazykové vzdělávání, " dotovaná strava v závodní jídelně, , První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Svos, spol. s r.o., Chrudimská, č.p. 1663, 535 01 Přelouč. Informace: Simona Lejhancová, +420 466 955 743,724 107 030.

Ilustrační foto.

Nezvyk. Živanice spadly až na dno

Ilustrační foto

Uhlídají (nejen) Mageru? Sobota ukáže

Vedle Dubiny chtějí jezero

Pardubice - Nové jezero s písčitými plážemi by chtělo poblíž pardubického sídliště Dubina vybudovat uskupení Naše Pardubice, které kandiduje v říjnových komunálních volbách.

Ve Vísce volby nebudou, nejsou kandidáti. Obec je jediná v Pardubickém kraji

Pardubický kraj, Víska u Jevíčka - Komunální volby jsou za dveřmi. V nevelké obci na Malé Hané však zůstane volební místnost uzavřená. Není koho volit.

Zloděj střešních nosičů už sedí ve vazbě

Pardubice - Volnou chvíli při čekání na soud vyplnil dalšími krádežemi. Dále bude čekat už za mřížemi.

"Slavíme republiku," vzkazují Holice. Již v sobotu

Holice - „Slavíme republiku" je název komponovaného pásma, které se uskuteční v sobotu v Holicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT