Dobu očekávání příchodu Mesiáše, uskutečněného podle křesťanské víry a podle bible narozením Ježíše Krista, tvoří v liturgickém kalendáři čtyři neděle předcházející svátku Narození Páně, tedy 25. prosinci.

Většinová společnost si původní křesťanský obsah Vánoc přetransformovala. Pro řadu rodin je dnešek časem volna, setkání s přáteli, klidné procházky, ale současně také připomínkou tradic, i když relativně novodobých, spojených se zdobením stromečku, zapalováním františků a svíček, posledního balení dárků a přípravou sváteční večeře.

I přesto, že předvánoční shon ve městech a obchodech jakoby vytěsňuje původní význam Vánoc, patří k dnešní noci stále často návštěva půlnoční mše v blízkém kostele. Na Vánoce chodí do kostela nejen věřící, ale i ti, kteří víru v boha nevyznávají nebo ji nepraktikují. Podle nedávného průzkumu patří k vánočním zvykům návštěva kostela u přibližně třetiny Čechů.

Na Václavském náměstí se dnes od 22:00 bude konat bohoslužba i pod širým nebem, bude jí provázet františkán farář Antonín Klaret Dąbrowski. Tradičně se koná půlnoční mše třeba v katedrále sv. Víta, kde zazní Rybova mše vánoční Hej, mistře a pásmo věnované letošnímu 200. výročí jeho úmrtí. Rybova vánoční mše zazní od 21:00 i na Staroměstském náměstí, kde se před polednem bude tradičně zájemcům rozlévat štědrovečerní polévka.

Ve Vatikánu papež František odslouží vánoční mči ve 21:30 SEČ.