Jedním z účastníků za Českou republiku byl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

„Uprchlíci a jasné rozlišení těch, kteří pomoc skutečně potřebují, jednání s Velkou Británií, klimatické změny a nutnost uchování schengenského volného prostoru spolu s vnitřní bezpečností byla témata, která jasně dominovala v diskuzi s předsedou rady Donaldem Tuskem. Jednání o 19 bodech zahrnovalo i vystoupení nizozemského ministra vnitra Ronalda Plasterka, komisařky pro regionální politiku Coriny Creţuové a komisaře pro vzdělání, kulturu, mládež a sport Tibora Navračiče," shrnul průběh zasedání náměstek Roman Línek.

„U regionální politiky se nám podařilo prosadit téma nutnosti zjednodušení čerpání evropských fondů, a to zejména pro obce a města. Už dnes se také rozhoduje o politice soudržnosti a tedy i směřování evropských peněz po roce 2020," řekl Roman Línek.
Ten za úspěch považuje přijetí deklarace Ohrožení schengenského prostoru bez hranic.

„Tato deklarace naprosto věcně a s vědomím konkrétních zkušeností z obcí a regionů přímo konfrontovaných uprchlickou krizí i nelegální migrací apeluje na klíčové evropské autority. Chceme zásadně posílit ochranu vnější schengenské hranice, větší účinnost návratové politiky a další kroky, díky kterým se podaří udržet dosavadní otevřenost vnitřních hranic Evropské unie," sdělil Deníku náměstek hejtmana.

Otevřené vnitřní hranice jsou páteří evropské ekonomiky. Obchod mezi členskými státy včetně České republiky činí 2800 miliard eur ročně a v rámci něho dojde k 57 milionům přeshraničních dopravních pohybů. Uzavření hranic uvnitř EU by mělo nedozírné ekonomické následky.