K zákazu podomního prodeje se v Pardubickém kraji přidávají další města. Chtějí tak dát lidem možnost se proti nevítaným prodejcům bránit. Za porušení vyhlášky hrozí obchodním zástupcům vysoké pokuty. Některá města vykazují prodejce, kteří obcházejí domácnosti, i dva roky.

Sankce mohou být hodně vysoké. V Lanškrouně na Orlickoústecku se za rok, kdy zákaz platí, strážníci zabývali asi patnácti případy. Město lidem připomíná možnost se bránit formou letáků nebo informuje o podomním prodeji v místním zpravodaji.

„Strážníci mohou na místě udělit pokutu tisíc korun, což už učinili, ve správním řízení hrozí fyzické osobě platba až třicet tisíc korun a právnické osobě až 200 tisíc korun," konstatovala starostka Stanislava Švarcová.

Další se přidávají

Od května se nesmí provozovat podomní prodej v Chrudimi a Ústí nad Orlicí. V červnu se chystají zakázat působení prodejců v České Třebové, Žamberku na Orlickoústecku a ve Svitavách. V září se podomním prodejem budou patrně zabývat v Hlinsku na Chrudimsku.

„Ať si každý prodejce zapamatuje, že to nemá dělat," uvedl starosta České Třebové Jaroslav Zedník.
Kromě Lanškrouna delší dobu zakazují obcházení domácností s různými nabídkami také v Litomyšli na Svitavsku, Králíkách a Vysokém Mýtě na Orlickoústecku.

„Stalo se tu, že podvodníci obcházeli starší a věřící lidi, že je posílá pan farář k nim na polévku, a pak je okradli," vysvětlil místostarosta Králík Antonín Vyšohlíd.

V Mýtě například obcházel falešný zaměstnanec vodáren byty, že jde zkontrolovat vodoměry, a důvěřivé lidi okradl. „Typické bývá, že lidé podepíší zdánlivě výhodnou smlouvu, například na energie," řekl starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek.

„Lidé nesmí prodejce pustit dovnitř bytu, pak je městská policie bezmocná. Není opora v zákoně, dnes oklamaný musí prokázat, že byl podveden. Kdyby existovala hmotná zodpovědnost prodejců, rázem tu máme velmi slušnou společnost," dodal Miloslav Soušek.

Pořádají anketu

Pardubice vyhlášku nemají, ani ji nepřipravují. Třetí pardubický městský obvod uspořádal anketu, zda lidé chtějí podomní prodej zakázat. Podle výsledků osloví radnici, aby se problémem zabývala.

Ani v Moravské Třebové a Poličce na Svitavsku a Přelouči na Pardubicku nařízením, vyhláškou či tržním řádem zatím podomní prodej neřeší.

Podomní prodej ve městech kraje

Česká Třebová – vyhlášku mají schvalovat 10. června
Hlinsko – vyhláškou či tržním řádem se budou zabývat asi v září
Holice – podomní prodej nezakazují
Chrudim – řád, kde se zakazuje podomní prodej, schválili v květnu
Králíky – mají vyhlášku zakazující podomní prodej delší dobu
Lanškroun – podomní prodej zakazuje v tržním řádu zhruba rok
Litomyšl – mají vyhlášku zakazující podomní prodej delší dobu
Moravská Třebová – podomní prodej nezakazují
Pardubice – městský obvod III oslovil v anketě obyvatele, zda chtějí zakázat podomní prodej
Polička – podomní prodej nezakazují
Přelouč – podomní prodej nezakazují
Svitavy – na červnové zastupitelstvo připravují nařízení, které podomní prodej zakáže
Vysoké Mýto – podomní prodej zakazuje v tržním řádu dva roky
Ústí nad Orlicí – podomní prodej zakázali v květnu
Žamberk – vyhlášku mají schvalovat 6. června