Na poslední rozloučení se zpěvákem se chystá člen Akademie populární hudby a majitel obchodu s hudebninami v pardubické Pasáži sv. Jána Jiří Petr. Nepojede však dnes na Žofín, ale až na zítřejší zádušní mši do katedrály sv. Víta. „Jsem rád, že jsem dostal pozvánku. Do Prahy pojedu rychlíkem v osm hodin ráno. A jsem rád, že jsem si lístek na vlak obstaral již v neděli. Někteří mí známí, kteří se ke konci týdne do Prahy také chystali, měli se zakoupením jízdenky velké problémy,“ řekl.

S kyticí ani s věncem se do hlavního města nevydá. „Jen se panu Gottovi pokloním a poděkuji za naše dlouholeté přátelství,“ dodal Petr.

Vzpomínat na několikanásobného Zlatého slavíka se bude i na řadě míst v kraji. Uctění památky Karla Gotta dnes pořádá například základní škola Resslova v Hlinsku. Lidé mohou přijít na hlinecké Poděbradovo náměstí, kde se vzpomínka na Mistra uskuteční od 18 hodin. Na tomto místě už několik dní hoří svíčky, které tam fanoušci zpěváka nosí.

Květiny

Pietní místo se nachází také v ulici T. G. Masaryka v Ústí nad Orlicí. Část výlohy květinářství je věnovaná zpěvákovi, před obchodem je paletka se svíčkami a růží. Svíčky, květiny a vzkazy lidé spontánně nanosili i na schody Východočeského divadla Pardubice.

Organizátoři víkendových akcí vesměs omezení kvůli státnímu smutku nechystají.

„Koncept městských slavností jsme ponechali beze změny hlavně proto, že Karel Gott měl ve svém životě jediný cíl, a to pobavit publikum. Rušit koncerty, lampionový průvod nebo ohňostroj nám proto přišlo proti Mistrově životní myšlence. Rozhodli jsme se ale připomenout si jeho hudební tvorbu zítra lidé uslyší nejeden hit z jeho dílny, jeho památku uctíme minutou ticha a potlesk po ohňostroji bude poděkováním za umělcův přínos celému národu,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Římskokatolická farnost a děkanství v Ústí nad Orlicí zítra pořádá tradiční Festival duchovní hudby sv. Cecilie. „Letošní Mše svatá se slouží na připomínku svatořečení svaté Anežky České, které proběhlo před třiceti lety v Římě. Tématem letošních festivalových vystoupení je pohřební liturgie,“ informoval děkan Vladislav Brokeš.

Stabat mater

„Večerní koncert bude v provedení Stabat Mater od Antonína Hniličky. Skladba se většinou zpívala na Velký pátek jako připomínka smrti Ježíše Krista. Z toho důvodu jsme neuvažovali o zrušení, program naopak podtrhne vyznění smutečního dne,“ dodal Brokeš.